כאבים בקדמת הברך על רקע של Hoffa's syndrome -fat pad. ישנם מספר מבנים אנטומיים אשר עומס מוגבר עליהם עלול לגרום להופעת כאבים בקדמת הברך. אחת הסיבות הנפוצות, בקרב אנשים שעוסקים בפעילות גופנית , להופעת הכאב היא דלקת או פגיעה במבנה "הבורסה" מתחת לפיקה.

ישנן מספר בורסות שממוקמות באזור הפיקה. הבורסה היא מעיין דסקית שומנית. Bursa patellar Infra היא בורסה שממוקמת ממש מתחת לחוד התחתון של הפיקה ותפקידה הוא הפחתת החיכוך בין גיד הפיקה לבין עצם השוק. אזור זה חשוף לעומסים מכניים גבוהים בזמן מאמצים כתוצאה מכך שהארבע ראשי הוא אחד השרירים החזקים בגוף.

ישנן מספר סיבות שעלולות לגרום להופעת הכאבים:
1. עומס גדול וחוזרני שמופעל בזמן ניתורים או ביצוע תרגילי רגליים, תנועות חוזרניות ומהירות של יישור הברך. לדוגמה: בזמן ביצוע תרגילי יישור של הברך על מכשיר כוח, גורמים לגירוי המקום ונוצרת במקום מעין צביטה שהפיקה לוחצת ו"מגרה" את הבורסה.
2. טראומות חוזרות כגון נפילות חוזרות על הברכיים או על ידי עומס ממושך כמו אנשים שנשענים על הברכיים בזמן עבודה, או כתוצאה מתנוחה של הישענות על הברכיים בזמן יוגה או אימוני פילאטיס.
3. לאחר ניתוחים לשיחזור הרצועה הצולבת הקידמית שבהם נלקח השתל מגיד הפיקה. הדבר עלול לגרום ליצירת רקמה צלקתית לא אחידה של הגיד שיכולה להפעיל עומס מכני על הבורסה. (מבנה שנקרא "ציקלופ")

האבחנה:

הופעת כאב שורף ומציק מתחת לאזור הפיקה לאחר ובזמן ביצוע מאמצים, לעיתים עם נפיחות קלה מקומית . כאב שמופע בכפיפה מלאה של הברך (אם הכאב על רקע של צביטה).
Hoffa test: ביצוע כיווץ של שריר הארבע ראשי, תוך שהבודק מפעיל לחץ מקומי על הגיד מעל הבורסה. אם הכאב מחמיר בבדיקה הרי שמדובר בלחץ על הבורסה, בניגוד לדלקת בגיד שבה הכאב צריכה להיות הקלה בכאב.
בדיקות הדמיה: לרוב, בדיקת אולטרה סאונד יכולה ללמד על פתולוגיות שונות באזור הבורסה או בדיקת MRI .

הטיפול:

הטיפול הוא באמצעות פיזיותרפיה. הטיפול כולל הפחתה של עומסים, קירור לאחר המאמצים, ביצוע עיסוי מקומי ושימוש במכשירי אולטרה סאונד טיפולי.
טייפינג – להרמת החלק העליון של הפיקה, שמקל מאוד את הלחץ על האיזור ומאפשר החלמה של הריקמה הדלקתית וביצוע חיזוק מבוקר של הגיד.
ביצוע תרגילים – בתחילה תרגילים איזומטרים, ללא תנועה במפרק, בזוויות שונות. ללא כאב.
בשלב הבא, ביצוע תרגילים אקצנטרים איטיים שהשריר מתארך. לדוגמה ירידת מדרגה.

מקורות נבחרים:
Draghi, F., et al. "Hoffa’s fat pad abnormalities, knee pain and magnetic resonance imaging in daily practice." Insights into imaging 7.3 (2016): 373-383.‏
Jarraya, Mohamed, et al. "MRI Findings Consistent with Peripatellar Fat Pad Impingement: How Much Related to Patellofemoral Maltracking?." Magnetic Resonance in Medical Sciences (2017): rev-2017.‏