פיזיולייפ
 
Google
 

ובכל זאת אולי לאנס אמסטרונג הוא הרוכב הגדול ביותר מכולם?

שי גרינברג פיזיולוג, פיזיותרפיסט, מכון פיזיולייף הרצליה

לאנס אמסטרונג

בשנים האחרונות ענף רכיבת האופניים נקשר לפרשיות סמים, שבשיאה ניטלו כל תאריו של הרוכב לאנס אמסטרונג עקב שימוש בחומרים אסורים. האם באמת הסמים משפרים את יכולת הרכיבה ובעיקר מה הוא הפרמטר הפיזיולוגי החשוב היותר לשיפור יכולת הרכיבה.

בשני עשורים האחרונים שמו של ענף רכיבת האופניים ניקשר בעיקר לשימוש בחומרים אסורים. עוד לפני שנות ה2000 נפסלו רוכבים וקבוצות רוכבים בחשד שהשתמשו בחומרים אסורים על מנת לשפר את ביצועים הגופניים. למרות קשר השתיקה בקרב הרוכבים והמקורבים לענף מתברר שחלק ניכר מהרוכבים נוטלים באופן קבוע חומרים העשויים לשפר את ביצועים הספורטיביים. השיא הגיע כאשר לאנס האמסטרונג שנחשב לרוכב הטוב ביותר מאז ומעולם, שזכה ב-7 פעמיים בתחרות היוקרתית מכולם ה"טור דה פראנס" הושעה מכל פעילות ותאריו נשללו מימנו בעקבות עדויות של חבריו לקבוצה שהוא השתמש בחומרים אסורים באופן קבוע.

החומר עיקרי שהרוכבים, כולל אמסטרונג עצמו השתמשו בו הוא ההורמון בשם אריתרופואיטין או בקיצור epo בצורותיו השונות. הורמון זה שבאופן טבעי מיוצר בכליה , תפקידו להגביר את קצב יצור כדוריות הדם האדומות. מכוון שתפקיד כדוריות דם להוביל את החמצן בדם ממערכות הלב ריאה לשרירים הפועלים. הגברת מספר כדוריות במחזור הדם עשוי להוביל לעלייה בכמות החמצן שמגיעה לשריר ובכך לשפר את הביצועיים הספורטביים.

הורמון זה שהשימוש הרפואי שלו מיועד לחולים הסובלים מירידה ביכולת המאמץ עקב ירידה בתפקוד הלב או מאנמיה (ירידה במספר הכדוריות הדם האדומות) אכן נמצא כמשפר את יכולת המאמץ של חולים אילו. גם בקרב אנשים בריאים, ומתאמנים חובבים שימוש בהורמון גרם לשיפור משמעותי ביכולת המאמץ.

אולם מאמר סקירה חדש שפורסם על ידי קבוצת חוקרים הולנדים ופורסם לאחרונה בBritish journal of clinical pharmacology טוען שלנטילת הורמון אין שום השפעה על הביצועיים הספורטביים של רוכבי אופניים מקצועניים, אשר מבצעים מאמץ ארוך כפי שנדרש בתחרויות המקצועניות.

במאמר עצמו החוקרים סוקרים בצורה מקצועית את כל מאות המאמרים שבדקו את השפעת ההורמון על ביצוע מאמצים גופניים. הכותבים מסכימים שימוש בהורמון גורם לשיפור משמעותי ביכולת ביצוע של מאמצים אירובים בקרב ספורטאים מקצועניים, אולם השפעה העיקרית היא על היכולת לבצע מאמץ מרבי, לאורך זמן קצר עד 20 דקות. נכון שעקב השימוש בהורמון עולה היכולת של הגוף להוביל חמצן לשרירים הפועלים ולשיפור ביכולת המאמץ. אולם לטענתם שיפור ביכולת זו אינו בא לידיי ביטוי בזמן ביצוע תחרויות לאורך מספר שעות ולכן ההורמון לא משפיע על הרוכבים המקצועיים.

מתברר שהגורם המרכזי שקובע את היכולת של הרוכב בזמן ביצוע מאמצים של מספר שעות הוא אינו היכולת האירובית המקסמילית של הרוכב אלה דווקא היכולת שלו לבצע מאמצים תת מרבים לאורך זמן מה שקרוי בשפה המקצועית "הסף האנארובי או סף היצטברות חומצת חלב." מחקרים מצאו שהיכולת זו אינה משתפרת בעקבות שימוש בהורמון, אלה נקבעת על ידי כמות כלי הדם בשריר והיכולת המטבולית של השריר לנצל חמצן. זאת אומרת שנכון שמגיע יותר חמצן לשריר כתוצאה משימוש בהורמון במאמץ תת מירבי אבל לאורך זמן השריר אינו מסוגל לנצל אותו.

הסיבה שיכולת זו היא המכריעה בזמן ביצוע רכיבה מאומצת של מספר שעות ,כפי שנדרש בתחרויות ממושכות, נובעת מניתוח של ביצועי הרוכבים עצמם. במעקב אחרי רוכבי הטור דה פראנס עולה, שרק אחוז קטן מאוד מכלל זמן הרכיבה לאורך כל זמן התחרות בין 3-5% , הרוכבים רוכבים במאמץ מרבי בשאר פרקי הרכיבה הם מבצעים מאמצים בדרגת קושי גבוהה אומנם, אבל משמעותית מתחת ליכולת המרבית. בנוסף נמצא קשר ישיר בין היכולת של הרוכב לבצע מאמצים תת מירבים של שעה לבין התוצאה בתחרויות הנמשכות מספר שעות.

הכותבים גם סותרים את הטענות ששימוש בהורמון גורם להתאוששות טובה יותר בין המאמצים ולירידה בתהליך הדלקתי בעקבות המאמץ. מתברר שהיפך הוא הנכון שימוש בהורמון דווקא עלול להחמיר את תהליכיים הדלקתיים במנגנוניים אחרים ובנוסף הוא בעל סיכונים בריאותיים משמעותיים כגון עלייה בקרישיות הדם ועלייה בלחץ הדם.

אם זאת מדוע השימוש נפוץ כל כך? ורבים נוטלים את הורמון למרות שלא נמצאה הוכחה מדעית ליעילותו? הסיבה העיקרית לטענת הכותבים היא השפעה פסיכולוגית . מחקרים הוכיחו שמתן הורמון דמה "פלסבו" גרם לשיפור של כ-10% ביכולת ביצוע המאמצים של הנוטלים אותו למרות שלא הייתה לו כל השפעה פיזיולוגית.

על מנת למגר את תופעת השימוש מציעים החוקרים לבצע מחקר מקיף ומבוקר על השפעה של מתן ההורמון על רוכבי אופניים בזמן ביצוע מאמצים ממושכים ובכך אולי להוכיח באופן חותך שאין למתן ההורמון השפעה ממשית.

מומלץ לקרוא עוד:

אופניים, ריצה או הליכה זאת השאלה
פעילות גופנית וסרטן השד, כלי יעיל ועצמאי במניעת המחלה.
פיזיולייף - למה 20,000 רצים 10 ק"מ
רחוב הנדיב 71 הרצליה | טל: 09-9545559 | © כל הזכויות שמורות לשי גרינברג פיזיולייף פיתוח ארוח והקמה: איזימדיה בע"מ | עיצוב: מלי גרינברג