הירחון הרפואי הבריטי לרפואת ספורט מקדיש גיליון מיוחד לסיכום 30 שנות מחקר רב תחומי על ההשפעות הבריאותיות של ההליכה. ריכזנו עבורכם את המספרים החשובים.  

לפני כ 4,000,000  שנים עבר האדם מתנועה באמצעות ארבע הגפיים להליכה זקופה. לכן, הליכה היא הפעילות הגופנית הממושכת  העתיקה ביותר בעולם.  המעבר להליכה על שתי הרגליים שיפר משמעותית את יכולת האדם לנוע ממקום למקום, שיחרר את השימוש בידיים בזמן  תנועה  ואיפשר שימוש בכלי צייד וחפירה.  תהליך זה  תרם תרומה מכרעת לפיתוח של המוח האנושי ולתפקודים מורכבים יותר.  הריצה התפתחה בשלב מאוחר יותר, לאחר שגוף האדם הסתגל  לגמרי להליכה. לדוגמה: התפתחות כף הרגל ונשירת שיער הגוף שעזר להיפטר מעודפי החום.   ההליכה היא פעילות  גופנית טבעית,  פשוטה, זמינה והזולה ביותר.

30%ירידה בסיכון למוות מכל סיבה בריאותית בקרב אנשים שהולכים על בסיס קבוע. כך עולה מ 37 מחקרים שחקרו את ההשפעה הבריאותית של ההליכה. הליכה מורידה משמעותית את הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם. היא משפיעה במקביל על 7 גורמי הסיכון העיקריים ביניהם לחץ דם, רמות גלוקוז, שיפור כושר גופני ועוד. בנוסף,  הליכה מפחיתה את הסיכון לחלות ברוב  סוגי הסרטן למיניו. ההשפעה הבריאותית של ההליכה היא  לא רק פיזית. הליכה קשורה גם לבריאות נפשית טובה יותר והיא נמצאה כמפחיתה את הסיכון לחלות בדיכאון וחרדה.

4,961  צעדים הולך אדם ממוצע ביום, רק כמחצית ממספר הצעדים המומלץ על פי ארגוני הבריאות שממליצים ללכת כ 10,000 צעדים ביום.  כך נמצא במחקר עדכני שעקב אחר הפעילות  של כ 700,000 איש, ב 11 ארצות, באמצעות הטלפונים הניידים שלהם.

35 דקות בשבוע הוא זמן ההליכה השבועי המנימלי שנמצא כבעל השפעה בריאותית  משמעותית כל שהיא.  כאשר הזמן המרבי היעיל הוא כ 435  דקות בשבוע. אולם, למרות המחקרים הרבים לא נמצא קשר ישיר ומדויק בין זמן ההליכה ובין גודל ההשפעה הבריאותית שלה.

100 צעדים בדקה הקצב המומלץ, לעומת זאת, כן נמצא קשר בין קצב ההליכה לבין ההשפעה הבריאותית שלה. אנשים שהלכו חלק מזמן ההליכה בקצב של 100 צעדים לדקה, ההשפעה הבריאותית שלה גדלה משמעותית. הליכה בקצב מהיר גורמת לשיפור גדול יותר בתפקוד מערכות הלב וכלי הדם. לכן,  סיפרו את מספר הצעדים שאתם מבצעים למשך דקה ונסו בהדרגה להגיע, בחלק מהזמן, לקצב הזה.

13% עלייה בזמן ההליכה השבועי הממוצע כתוצאה מתוכניות התערבות חברתיות.  הגישה  העכשווית מוכיחה שעל מנת לעודד הליכה בקרב האוכלוסייה לא מספיק להדגיש את היתרונות הבריאותיים שלה ויש צורך בתוכנית התערבות חברתית כוללת שתעודד הליכה. כך לדוגמה, תוכנית התערבות לאומית בסקוטלנד שכללה: בניית שבילי הליכה רציפים ונוחים, גישה  נוחה לפארקים,הדגשת היתרונות הכלכליים של ההליכה, התרומה להפחתת זיהום האוויר, פיתוח   מסלולי הליכה תיירותיים ועוד, גרמה בפרק זמן של 6 שנים לעלייה של 13% בזמן ההליכה בקרב האוכלוסייה הבוגרת.

פי 3 ממנוחה הוא הסף המטבולי הדרוש לשפר את הכושר בהליכה.  אחד הפרדוקסים של הפעילות הגופנית הוא שדווקא אנשים שעובדים בעבודות פיזיות שכרוכות בביצוע מאמצים גופניים, מצבם הבריאותי פחות טוב מהאנשים שעושים פחות מאמץ אבל בזמן של אימון גופני.  מדוע פעילות גופנית בשעות הפנאי מיטיבה עם הבריאות לעומת  זאת פעילות  במהלך העבודה גורמת להחמרה  במצב הבריאותי? התשובה כרוכה בקצב המטבולי של הפעילות שנמדד ביחידות מטבוליות METS.  במדד זה נמדדת הפעילות על פי כמות האנרגיה הדרושה לביצוע הפעילות ביחס למנוחה.  מחקרים מראים שביצוע הליכה שדורשת מאמץ פי 3 מאשר מנוחה, בשעות הפנאי,  תורמת לבריאות. לעומת זאת, הליכה איטית מאוד או עמידה ממושכת שדורשות מבחינה מטבולית  פחות מ 3METS   ומבוצעות בעבודה לדוגמה: בעבודות ניקיון, לא תורמת לשיפור בכושר הגופני ואף גורמת  לעלייה בשכיחות  כאבי שרירים וכאבי מפרקים.

25% הקלה בחומרת כאבי הגב בקרב מטופלים אשר סבלו מכאבי גב. סובלים מכאבים? מתברר שהליכה היא טיפול יעיל בהפחתת כאבי גב, כאבי שרירים וכאבי מפרקים. מחקרים מראים שמטופלים שסבלו מכאב גב תחתון כרוני והלכו 20 דקות ביום לפרק זמן של 6 שבועות, התרחשה ירידה משמעותית, של 25%,  בעוצמת הכאב.  כאשר מוסיפים את תוכנית ההליכה במקביל לטיפולי פיזיותרפיה השילוב הזה גורם לירידה של 47%  בחומרת הכאב, כעבור 8 שבועות.