Printמתאמנים שורפים קלוריות במרץ? רוצים למדוד כמה קלוריות “שרפתם” באימון ,ישנם מספר מכשירים אשר מחשבים את קצב הוצאת הקלוריות. איזה מכשיר הכי מדויק ? וכיצד הם מודדים? בכתבה הבאה.

בשנים האחרונות בגלל העלייה במספר העוסקים בפעילות גופנית חלה התפתחות אדירה בתחום “הגאדטים” המיועדים לשימוש בזמן האימון הגופני . החל באפילקציות הטלפונים חכמים, שעוני דופק, שעונים המבוססים על G PS מדי צעדים ומדי תאוצה. כל המכשירים מטרתם לתת מידע לגבי נתונים שונים בזמן האימון הגופני. החל מנתונים הכוללים בעיקר את מאפייני המאמץ : כגון מרחק שהמתאמן עבר , מהירות הליכה או ריצה ועד לנתונים פיזיולוגים : קצב לב, רמת הכושר הגופני, כמות שריפת הקלוריות ועוד . במרבית המכשירים את הנתונים ניתן להוריד למחשב האישי ולבצע מעקב אחר התקדמות תוכנית האימונים.
היתרונות של שימוש בעזרי הכושר שהם הופכים אימון מונוטוני לכאורה כגון ריצה, הליכה , רכיבה על אופניים בחוץ או בחדר הכושר למעניין יותר על ידי הצגת נתוני האימון בזמן האימון עצמו לדוגמא: הצגת מרחק, ובכך מדרבנים את המתאמן להשיג מרחק גדול יותר בזמן האימון. המכשירים מאפשרים בקרה טובה יותר על מטרות ואיכות האימון לדוגמא: בקרה טובה על דרגת הקושי של האימון עם על פי דרגת המאמץ לדוגמא מהירות ריצה שנקבעת על פי קצב לב . לאורך זמן הם מאפשרים מעקב טוב יותר אחרי קצב התקדמות האימוניים והתאמה טובה יותר של תוכנית אימוניים .
המגוון הגדול של מכשירים ואפליקציות מתבסס על שיטות מדידות שונות, בטווח מחירים גדול החל מחינם (אפליקציות) ועד לשעוני דופק מתוחכמים שעולם כאלפיים שקל. אך כולם “מתיימרים” לתת את אותם נתונים. על היתרונות והחסרונות של כל אמצעי, ורמת הדיוק שלו.

מד צעדים
מכשיר קטן, שמוצמד לגוף באזור המותן ( קו החגורה) , או נמצא באפליקציות שונות באייפון . המד מודד את מספר הצעדים שהמתאמן מבצע על ידי ספירת התנודות באזור האגן. בחלק מהמכשירים יש צורך לכייל את מספר הצעדים למרחק מסויים. על ידי חישוב מספר הצעדים והזנת משקל המתאמן מד הצעדים מחשב נתונים שונים לגבי קצב שריפת קלוריות.
יתרונות: היתרון הגדול הוא במחיר הנמוך מעשרות-מאות שקלים בהתאם למורכבות המכשיר. יתרון נוסף הוא האפשרות לבדוק את דרגת הפעילות הגופנית לא רק בזמן הפעילות אלה לאורך כל היום. לדוגמא כמה מרחק הולכים בזמן העבודה.
חסרונות: רמת דיוק נמוכה, מחקרים מראים הבדל של כ30% בהוצאה הקלורית בין מד הצעדים לבין מכשירי המעבדה. הסיבה במהירות הליכה שונות גם אורך הצעד משתנה לכן מספר הצעדים לא תמיד תואם את המרחק. חיסרון נוסף מתאים רק לאימון הליכה.
שורה תחתונה: מתאים לחובבי ההליכה ולאלה שרוצים למדוד כמה היו פעילים לאורך היום.

מדי תאוצה
מדי התאוצה ( accelerometers ) הינם מכשירים חדשים באופן יחסי שנכנסו לשימוש רק בשנים האחרונות. מדובר במכשיר קטן שמתחבר לאזור המותניים (בדומה למד הצעדים) אך הם כוללים חיישן אשר רגיש לכל שינוי במנח הגוף . המכשיר “מתרגם” את שינוי במנח הגוף על פי משך זמן התנועה, מהירות וכיוון התנועה . בהכנסת נתונים כגון משקל, מין המתאמן המכשיר יכול לחשב את כמות הקלוריות שהמתאמן שרף באימון” .
יתרונות: מדובר במכשיר שעלותו מאות שקלים ברמת דיוק גבוהה מאוד, המתאים למעשה לכל סוגי הספורט גם לריצה, הליכה אך וגם לפעילות שכוללת ריקוד, שעורי אירובי וכו. בנוסף משמש ככלי מדידה של כמות ההוצאה הקלורית גם במהלך כל היום.
חסרונות: לא נותן מידע לגבי דרגת הקושי של המאמץ, אלה רק מידע כמותי לגבי שריפת הקלוריות. בגלל הצמדתו למותן אינו מאפשר מעקב נוח על דרגת המאמץ בזמן המאמץ עצמו.
שורה תחתונה: מכשיר זול ומדויק מתאים גם להולכים רציניים, למתאמנים בסטודיו המעונינים למדוד כמה קלוריות הוציאו. מכשיר שמתאים לאנשים שרוצים למדוד כמה פעילות גופנית ביצעו במהלך היום.

מכשירים המבוססים על מערכת איכון (GPS)
עוד אמצעי שנהפך לנפוץ מאוד בשנים האחרונות: עם בשעוני יד ועם באפליקציות שונות בטלפונים חכמים. המדידה מתבססת על שינוי מקום של המתאמן ביחס לרשת של לווינים בחלל . המכשיר מתרגם על פי שינוי המקום של המתאמן: את מרחק ואת מהירות המתאמן . על פי הזנה של נתוני המשתמש (משקל) המכשיר מחשב כמות הקלוריות שהוצאה ביחס לנתוני המרחק.
יתרונות: מכשירים מדויקים מאוד, אשר נותנים מידע מדויק בזמן אמת על מהירות ומרחק ואף שינויים בגובה בנוסף נותנים הערכה קלורית די מדויקת בזמן המאמץ.
חסרונות: מתאים רק לאימוני הנערכים בחוץ, אינו מתאים לאימונים בחדר הכושר, או בסטודיו. שעוני היד הנוחים ביותר לשימוש יקרים כאלפיים שקל. המכשירים אינם נותנים משוב לגבי דרגת האימון המומלצת למתאמן.
שורה תחתונה: מתאים למתאמנים מקצועיים אשר מתאמנים בחוץ.

שעוני דופק
מכשירים ובעיקר שעונים שמציגים את קצב הלב נותנים קריאה אמינה ורציפה של קצב הלב. הם כוללים רצועה המוצמדת לחזה שבתוכה אלקטרודות אשר מודדות את הפעילות החשמלית של הלב, הנתונים מועברים ומוצגים לשעון יד או לטלפונים. מכוון שיש קשר ישיר בין קצב לב לדרגת המאמץ, המכשירים מחשבים את ההוצאה הקלורית בזמן אימון באמצעות שילוב: מדידת קצב הלב, זמן המאמץ, בשילוב עם הכנסת נתונים של המתאמן כגון גיל, מין ומשקל.
יתרונות: המכשירים נותנים משוב רציף על דרגת הקושי של המאמץ ביחס למתאמן עצמו, דבר המאפשר התאמה אופטימלית של מטרות האימון למתאמן החל מספורטאים מקצועיים ועד לאנשים הסובלים מבעיות רפואיות שונות. המכשירים יעילים לשימוש בכל סוגי הספורט: ריצה, אימוני סטודיו חדר כושר וכו’.
חסרונות: מכיוון שהמכשירים מודדים רק את קצב הלב ולא את המאמץ עצמו. קיימת סטייה של כ20-30% במדידה של הוצאה הקלורית בהשוואה למכשירי מעבדה. כמו כן מדובר בעלות של מספר מאות שקלים.
שורה תחתונה: מתאים למתאמנים מכל הסוגים שיותר חשוב להם להקשיב לגוף ולהתאמן בצורה מבוקרת .

שעוני דופק מתקדמים
פועלים באותו עיקרון של שעוני הדופק הפשוטים יותר. אולם באמצעות תוכנה מיוחדת עיבוד הנתונים מורכב ומדויק יותר. חברת polar שפיתחה תוכנה energy pointer שמבצעת בדיקה קצרה של קצב הלב במנוחה ומילוי מספר נתונים של המתאמן או חברת sunnto בעלת תוכנת EPOC שמבצעת ניתוח פיזיולוגי של נתוני האימון.
יתרונות: בנוסף לנתוני הדופק ובקרה טובה על דרגת האימון. המכשירים מודדים בצורה יותר מדויקת עם סטייה של עד 10% את דרגת הקושי של האימון ואת ההוצאה הקלורית בזמן אימון בכול סוגי האימונים.
חסרונות: על מנת שהמדידה תיהיה אמינה יש צורך בביצוע מספר שלבים לא מסובכים אבל דורשים סבלנות. עלות השעונים ממאות עד אלפיים שקלים.
שורה תחתונה: מתאים למתאמנים בכל סוגי הספורט שזקוקים לבקרה מדויקת על המאמץ שלהם או מתאמנים במטרה להפחתת משקל שרוצים לקבל מדידה מדויקת של ההוצאה הקלורית.