רבים מאיתנו מעדיפים להימנע מאימונים בחוץ במהלך הקיץ, אולם לאימון קל בשעות הלא יותר מדי חמות יש שלל יתרונות: דיכוי תיאבון, ניקוי רעלים מהגוף, שיפור בגמישות ועוד…

בזמן ביצוע פעילות גופנית רוב האנרגיה שנוצרת בשרירים נפלטת כחום. הגוף נפטר מעודפי החום האלה על ידי הגברת זרימת הדם לעור והזעה מרובה. כשגם בחוץ חם מאוד, הגוף מתקשה לעמוד במעמסה הזאת, החום עלול להצטבר בו, ומעבר לכך שהביצועים נפגעים – יש סכנה לפגיעה במערכות הגוף.
לכן, כשחם בחוץ, זה לא הזמן לבצע פעילות גופנית אינטנסיבית שמשפרת את הכושר הגופני. כעיקרון, רצוי להתאמן בשעות הקרירות יותר, כגון שעות הבוקר המוקדמות ושעות הערב. אולם גם לאימון בשעות שבהן שורר חום קל יש יתרונות פיזיולוגיים. הוא אולי לא ישפר את הכושר הגופני שלכם כמו אימון אינטנסיבי יותר, אבל הוא יכול בהחלט לשפר תפקודים אחרים של הגוף ולגרום להרגשה טובה יותר.
הנה כל הסיבות מדוע כן כדאי לצאת להתאמן כשמעט חם בחוץ, ואיך עושים זאת נכון.

ניתן לקצר את האימון:
כאשר טמפרטורת הגוף עולה מעט, הקצב המטבולי של השרירים עולה, קצב הלב עולה, זרימת הדם לשרירים עולה, והגוף מתפקד טוב יותר. זאת הסיבה שבדרך כלל אנחנו עורכים חימום בתחילת האימון. כשחם בחוץ, גם חום הגוף עולה, ולכן ניתן להסתפק בחימום קצר מאוד ומיד לעבור לחלק העיקרי של האימון. כך גם מקצרים את משך האימון וגם מפחיתים את הסיכון לעומס חום מופרז בגוף בזמן האימון.

חם עכשיו, נעים אחר כך:
אימון בסביבה חמה משפר את היכולת של הגוף להתמודד עם מצבי חום. בזמן האימון הגוף משפר את תפקוד מנגנוני ויסות החום על ידי הגברת זרימת הדם לעור ועלייה בקצב ההזעה. לאחר כמה אימונים הגוף כבר יתפקד טוב יותר והאימון יהפוך ליותר קל. אבל ההשפעה חורגת מזמן האימון: כושר גופני טוב ויכולת ויסות חום משופרת משפיעים גם על יכולת הגוף להתמודד עם חום במצבי מנוחה, כך שנרגיש נעים יותר באופן כללי לאורך הקיץ.

התיאבון פוחת משמעותית:
אחת ההשפעות החשובות של הפעילות הגופנית על תהליך ההורדה במשקל היא הפחתת התיאבון. בזמן הפעילות מופרשים הורמונים במערכת העיכול שמדכאים את תחושת הרעב. מחקרים מראים שכאשר אנו מבצעים אימון בסביבה חמה, השפעה זו גדלה באופן משמעותי.

מזיעים ומתנקים:
אימון בסביבה חמה גורם להזעה מוגברת. אף שהזעה ונידוף של נוזל הזיעה מהעור הם הדרך העיקרית שבה הגוף מקרר את עצמו, בעידן המזגנים אנו תופסים את תהליך ההזעה כמשהו שלילי ונמנעים ממנו. אבל חוץ מלקרר את הגוף, להזעה יש תפקידים נוספים: הזעה מוגברת גורמת להפרשת רעלים מהגוף. היא מצמצמת את הסיכון להצטננות ולהופעת זיהומים על העור שכן בנוזל הזיעה מופרשים חלבונים אנטי־חיידקיים. הזעה גם מפחיתה באופן משמעותי את הסיכון להופעת אבנים בכליות בשל ההפרשה המוו גברת של המלחים.

כאבי השרירים פוחתים:
אם כואבים לכם הגב או הצוואר לאחר יום קשה וארוך של ישיבה ממושכת מול המחשב במשרד, או שקמתם בבוקר תפוסים, פעילות גופנית בסביבה מעט חמה יכולה להקל משמעותית את הכאבים. רוב הכאבים ממערכת השלד מקורם בשרירים, וחום הוא אמצעי טיפול יעיל בכאבים אלה. הסיבה: החום גורם לזרימת דם מוגברת לשרירים, הדבר משפר משמעותית את כמות החמצן שמגיעה אליהם, והתהליך מאפשר חילוף חומרים טוב יותר בשריר. פעילות בסביבה חמה תגרום לשיפור בזרימת הדם לשרירים גם אם הם לא מתכווצים בחוזקה בזמן המאמץ, והשיפור בחילוף החומרים יוביל לירידה בכאב. גמישות הגוף והמפרקים משתפרת: אם אתם סובלים מכאבים אורתופדיים כרוניים, למשל כאבי ברכיים על רקע של שחיקת סחוס, או ליקויי יציבה אשר גורמים לכיפוף מוגבר של הגב לפנים, פעילות בסביבה מעט חמה יכולה לשפר את תפקוד המפרקים ואת גמישות השרירים. הסיבה: רקמות החיבור בגוף – הגידים, הרצועות ומעטפות המפרקים – בנויות מסיבי חלבון אלסטיים. בתגובה לחום הופכים הקשרים בין המולקולות השונות לרפויים יותר, והרקמות הופכות גמישות הרבה יותר. זאת בניגוד לתנאי קור, שגורמים לרקמות להפוך נוקשות יותר. לכן פעילות גופנית בסביבה חמה מאריכה את השרירים, משפרת את התנועתיות ומפחיתה נוקשות במפרקים. מומלץ לנצל את הפעילות הזאת כדי להגדיל את טווח התנועה באמצעות כמה תרגילי מתיחה בסוף האימון.

חשוב להיזהר!
כדי לנצל את היתרונות של אימון כזה יש לבצעו בשעות לא חמות מדי, אבל כאלה שבהן עדיין חם בחוץ יותר מאשר בבית עם המזגן, להקפיד על שתיית מים מרובה, להתלבש בבגדים מתאימים, לחבוש כובע ולהימרח בקרם הגנה לעור.