בדיוק כפי שאף אדם לא דומה לרעהו, כך גם כפות הרגליים שלנו נבדלות זו מזו. מחקרים מצאו כי שריכת נעלי הריצה באופן מותאם למבנה כף הרגל יכולה לשפר את נוחות הריצה ואף למנוע את הסיכון לפציעות. כך תוכלו ליישם

בשנים האחרונות, עם העלייה במודעות לשמירה על בריאות הגוף ושגרת כושר, עולה בהתמדה מספר המתאמנים בריצה. הסיבה לפופולריות המתמדת של פעילות ספורטיבית ותיקה זו נעוץ בעובדה שהיא פעילות גופנית טבעית ופשוטה, מה שהופך אותה לכלי נוח ויעיל לשיפור הכושר הגופני והמצב הבריאותי.
אחד הדברים המשמעותיים לכל רץ היא הנוחות וההתאמה של נעל הריצה – שוק שבו חלה התפתחות אדירה במקביל לעלייה במספר הרצים. עם זאת, חשוב לזכור כי הנעל אינה מהווה פריט אופנתי בלבד ומטרתה העיקרית היא – הפחתת הזעזועים הנגרמים לגוף בזמן הנחיתה על הקרקע וייצוב תנועת הרגל. זאת על מנת להפחית את שיעור הפציעות הגבוה, אשר לפי מחקרים עומד על 50% בקרב רצים, בשנת האימונים הראשונה.
מבין כלל הרצים, חשיבותם המכרעת של נעלי הריצה היא בעיקר עבור אלה שבזמן הריצה נוחתים על העקב, המהווים כ-80% מהרצים. בסגנון ריצה זה התלות בתכונות נעלי הריצה הופכת לגדולה בהרבה יותר מאשר בקרב רצים שנוחתים על מרכז כף הרגל.
במהלך השנים ניסו חברות הנעליים לייצר נעלי ריצה אשר מותאמות בצורה טובה יותר למבנה האנטומי של כף הרגל. אולם, מכיוון שכף רגל נבדלת במבנה שלה בקרב רצים שונים, נעל סטנדרטית אינה יכולה להתאים באופן פרטני למבנה ולתחושת הנוחות של כל רץ.
בעוד שחברות הנעליים התרכזו בעיקר במבנה סוליית הנעל, בעיקר בעקב ובחלק האמצעי, מתברר שהתאמה טובה ניתן להשיג דווקא בחלק העליון של הנעל, באמצעות שינוי באופן שריכת הנעליים.
סדרת מחקרים שנערכו בנושא על ידי ד”ר מרקו הגן מאוניברסיטת דויאסבורג בגרמניה, אשר פורסמה בעיתוני מחקר מובילים, מצאה שקשירה מותאמת של נעל הריצה יכולה לשפר משמעותית את יכולת הנעל לייצב את כף הרגל, לבלום את זעזועים ולשפר את הרגשת הנוחות.

רצים? כך תתאימו גם אתם
שריכה רגילה: המבנה הבסיסי של כל נעל ריצה כולל 7 חורים המסודרים בשני טורים, דרכם ניתן להשחיל את השרוכים. רוב הרצים אינם משתמשים בחור השביעי ומסתפקים בשריכת הנעל ב-6 החורים הראשונים. שיטה זו מתאימה לחלק גדול מהרצים.

שריכה רגילה

שריכה לרצים בעלי מבנה כף רגל צרה: לרצים בעלי כף רגל צרה מומלץ להשתמש גם בחור השביעי, על ידי ביצוע מעבר של השרוך מהחור השישי ישר כלפי מעלה לחור השביעי, ומשם ביצוע קשירה אלכסונית.
היתרון בשריכה זו הוא בכך שהנעל מהודקת טוב יותר לכף הרגל, דבר שגורם לעקב להיות ממוקם טוב יותר בחלק האחורי של כף הרגל – פעולה המביאה לשיפור היציבות ותחושת הנוחות בקרב הרצים.

שריכה לכף רגל צרה

שריכה מומלצת לרצים בעלי קשת כף רגל גבוהה: כ-20% מכלל הרצים הם בעלי כף רגל בעלת קשת גבוהה. לרצים אלה מומלצת שריכה שבה מדלגים על החור ה-6, ומעבירים את השרוך מחור מספר 5 לחור מספר 7.
היתרון בשריכה זו הוא מתן יציבות טובה לכף הרגל מצד אחד, ומצד שני הפחתה של הלחץ המופעל על החלק העליון של גב כף הרגל, שבו ממוקמים גידים אשר הפעלת לחץ גדול עליהם עלול לגרום לכאבים.

שריכה לכף רגל עם קשת גבוהה

בעקבות מחקריו של ד”ר הגן על חשיבות השריכה בהתאמת הנעל לכף הרגל, התפרסמו שיטות נוספות לשריכה מותאמת. לדוגמה:
שריכה מומלצת לרצים הסובלים מבעיות כמו כאבים או שינוי במבנה הבוהן: לאוכלוסייה זו מומלצת שיטת שריכה שבה השרוך מושחל מלמעלה מצד אחד כלפי מטה ואז שוב למעלה. היתרון בשיטה זו היא הפחתת הלחץ באזור הקדמי של כף הרגל .

שריכה לסובלים מבעיות בבוהן