תמונה תרגיליםגם שיקום הלב וגם שיקום ריאה בריאה מחלת יתר לחץ הדם בריאה היא מחלה כרונית אשר מתפתחת בהדרגה, כתוצאה מכך במהלך הזמן מופר האיזון בין הגורמים המשפיעים על הרחבת כלי הדם בעורקי הריאה, לבין הגורמים המשפעים על התכווצותם. לכן כלי הדם הקטנים בריאה מתכווצים, ומתרחשת ירידה כרונית בקוטרם כתוצאה מעיבוי ברקמת השריר החלק הנמצא בדופן כלי דם.
כתוצאה מהצרות בקוטר העורקים, מתרחשת עלייה בלחץ הדם בעורק הריאה ולכן המחלה פוגעת לאורך זמן בחדר ימין, האחראי על הזרמת הדם המגיע מוורידי הגוף לחלקי הריאה. הפגיעה המתמשכת בחדר ימין נגרמת מכוון שהוא מתכווץ כנגד לחץ גבוה בעוקרי הריאה. במהלך הזמן רקמת השריר בחדר גדלה פוגעת ביכולת הכיווץ שלו. תהליך זה יפגע יכולת התפקוד של החדר ימין ופחות דם יעבור חמצון בריאה. התוצאה תהיה שפחות דם מחומצן יעבור לחדר שמאל ויזרום לגוף. בשלב הראשון החולים יהיו ללא תסמינים אולם עם התקדמות המחלה, תתרחש ירידה ביכולת לבצע מאמצים, הופעת קוצר נשימה בזמן מאמץ, וירידה בסטורציה של ההמוגלובין.

ישנן מספר סיבות להופעת המחלה:
אידיופטית: כאשר אין סיבה ברורה להופעת המחלה, לרוב מיקרים אלה אינם נפוצים. גנטית: כיום ידוע על מספר מוטציות גנטיות או גנים הקשורים לסיכון גבוהה להופעת המחלה. חשיפה לרעלים: חשיפה ממושכת לרעלים על ידי מערכת הנשימה עלולה לגרום לפגיעה בעורקי הריאה.
מחלות: מחלות ברקמת החיבור כגון סרקולדרמה, מחלות ריאה חסימתיות שכתוצאה מירידה בחמצון הריאות חדר ימין נאלץ לתפקד בעומס גבוה יותר. ומחלות של החדר השמאלי אשר עלולות לגרום למעבר של דם רטרוגרדית מחדר שמאל לכיוון חדר ימין ולגרום לעליית הלחץ בעורקי הריאה.

אבחון: הסמפטומים העיקריים להופעת המחלה:
האבחון הבסיסי מתבצע בעיקר על ידי ביצוע בדיקת אקו לב במנוחה ובמאמץ , שבה נמדדים הלחצים הריאתיים, וכן נמדדים גודל העלייה וחדר ימין. ובכן על ידי בבדיקת מאמץ משולבת לב ריאה: שבה נמדדים ערכי אוורור ריאות גבוהים מאוד ביחס לאוכלוסייה הבריאה.

הטיפול: הטיפול לרוב שמרני והוא כולל תרופות המרחיבות את הלחץ הדם העורקי הריאה, ומפחיתות את פעולת הלב.

טיפול באמצעות אימון גופני: בשלוש שנים האחרונות התפרסמו מספר מאמרים אשר גרמו לשינוי ותמיכה באימון גופני בחולים הסובלים מהמחלה. לכן כיום , אימון גופני נחשב כמרכיב חשוב בטיפול. ותוצאותיו בשלוב הטיפול התרופתי יכולות להפחית את הלחץ הריאתי.

הטיפול כולל: אימון אירובי מתון כגון: הליכה או רכיבה על אופניים גורמים לשיפור ביכולת התפקודית של הלב וריאה וגם השרירים. מכיוון שמדובר במחלה כרונית לאורך זמן, ללא אימון תתרחש ירידה בתפקוד השרירים ובמסה שלהם. ירידה זו בנוסף לירידה בתפקוד מערכת לב ריאה עלולה להחמיר את היכולת התפקודית של החולה. אימון אירובי נמצא: כמשפר את תפוקת הלב משפר את יכולת הכלי דם להתרחב , משפר את היכולת התפקודית של החולים, יכלו ללכת יותר, לעלות מדרגות וכ”ו וגרם לשיפור בכושר הגופני בבדיקות אוביקטיביות כגון עלייה בצריכת החמצן המרבית.

חיזוק שרירים: כאמור לאורך זמן ללא אימון תתרחש ירידה בתפקוד ובמסת השרירים. אימון לחיזוק השרירים באמצעות משקולות, בעומס נמוך תוך דגש על תנועה רציפה של המפרקים ושילוב נשימה נכונה בזמן המאמץ , ישפרו את תפקוד השרירים הכללי בגוף ואת יכולת המאמץ. בקרב חולים נמצא שאימון למשך 8 שבועות גורם לשיפור במסת השריר ובפרופיל המטבולי של השריר (בעיקר בשרירי הרגליים).

תרגול נשימתי: כתוצאה מהפגיעה בעורקי הריאה, מתרחשת עלייה בשטח המת של הריאה דבר שגורם לאוורור יתר של הריאה במאמץ נתון. המשמעות היא ששרירי הנשימה שכוללים: את הסרעפת, השרירים הבין צלעיים ושרירי הצוואר עובדים קשה יותר בכל מאמץ. תרגול ממוקד לשרירי הנשימה בנוסף לאימון גופני נמצא כמפחית את ערכי אוורור הריאות במאמץ נתון ומשפר את תחושת קוצר הנשימה בזמן מאמץ . את התרגול ניתן לבצע במהלך האימון או באמצעות מכשירים המיועדים לכך בבית.

לסיכום: אימון גופני הינו מרכיב חשוב בטיפול בחולים הסובלים מייתר לחץ דם בעורקי הריאה, אימון אירובי המשולב עם חיזוק שרירים כללי ותרגול נשימתי, יגרום לשיפור ביכולת התפקודית של החולה, ולשיפור במצבו הבריאותי.