Printבחורף שקר בחוץ וגשום, הרבה אנשים מעדיפים להישאר בבית להתכרבל בשמיכה ולוותר על פעילות גופנית . אולם מתברר שלביצוע פעילות גופנית דווקא בחורף ישנם יתרונות רבים העשויים להקל על הגוף בתקופה זו.

לקור ,לסביבה קרה, ישנה השפעה ייחודית על תפקוד הגוף. מצד אחד כאשר אנו נמצאים בסביבה קרה לאורך זמן הדבר עלול לגרום לפגיעה בתפקוד הגוף, מצד שני ביצוע אימון גופני דווקא בסביבה קרה גורם לתפקוד טוב יותר של הגוף. הסיבה להבדלים אלה נעוצה בעובדה שגופנו שואף לשמור על טמפרטורה קבועה . כאשר הגוף במנוחה חשיפה ממושכת לטמפרטורה נמוכה תוביל לירידה בטמפרטורת הגוף ולפגיעה בפעילותו התקינה, ואילו בזמן אימון גופני הגוף מייצר חום, והסביבה הקרה עוזרת לו להיפטר מעודפי החום, ובכך מקילה עליו את ביצוע המאמץ.

השפעות המטיבות של הפעילות הגופנית בחורף

שיפור בתפקוד מערכת החיסון: כל חורף אנו עדים להתפרצות של מחלת השפעת, צינון ושל וירוסים נוספים. מתברר שביצוע אימון גופני באופן סדיר משפר את תפקוד מערכת החיסון של הגוף, ומפחית באופן משמעותי את הסיכון לחלות. ממחקרים שנערכו עולה שתוכנית אימוניים למשך כשנה גרמה לירידה של 60% במקרי הצינון, ולירידה משמעותית בשכיחות מחלות על רקע זיהומי, בקרב המתאמנים חובבים. זאת בניגוד לספורטאים העוסקים בפעילות גופנית אינטנסיבית שגורמת לירידה בתפקוד מערכת החיסון ולכן והם חשופים יותר למחלות שונות.

ירידה בשכיחות הזיהומים במערכת הנשימה: פעילות גופנית גורמת לאוורור טוב יותר של הריאות. בזמן האימון אוויר מגיע לחלקים השונים של הריאה אשר אינם מאווררים בזמן מנוחה. זרימת האוויר מונעת הצטברות של חיידקים בריאה. בנוסף אוורור טוב יותר גם מסייע בפינוי ליחה, שעשויה להגביר את הסיכון להתפתחות זיהומים. אם האימון מתבצע בנוכחות מתאמנים נוספים חשוב לשמור על אוורור רציף של החלל לדוגמא פתיחת חלון . מכוון שקצב נשימה מוגבר, מגביר את החשיפה למזהמים שמקורם במערכת הנשימה מגדיל את הסיכון בהדבקות במחלות.

שיפור בעמידות לקור: מתברר שככול שאדם בכושר גופני גבוה יותר, הוא יהיה ירגיש נוח יותר בסביבה קרה. הסיבה אצל אנשים מאומנים קצב חילוף החומר שלהם גבוה יותר, והם מייצרים יותר חום. והסיבה השנייה שהיכולת של כלי הדם הקרובים לעור להיסגר ולמנוע את איבוד החום לסביבה טובה יותר אצל מאומנים. ולכן הם ירגישו נוח יותר בסביבה קרה מאשר אנשים לא מאומנים.

הפחתת כאבים שמקורם בשרירים ובמפרקים: בעוד שקור הוא כלי טיפול יעיל במצבים של כאב על רקע טראומה כגון נקע בקרסול. מחקרים שנערכו על אנשים שעובדים בסביבה קרה מצאו שחשיפה לאורך זמן לקור הגבירה באופן משמעותי את שכיחות כאבי גב, וכאבים בצוואר ממקור שרירי או מפרקי. הסיבה היא שהקור מפחית את אספקת הדם לשרירים. השרירים פועלים עם אספקת דם מוגבלת זמן ממושך מה שגורם לעומס מוגבר על השרירים ולהופעת כאב. לעומת זאת אימון הכולל הפעלה וחיזוק השרירים משפר את אספקת הדם לשרירים, מחזק אותם ומפחית את הכאבים.

הפחתת נוקשות במפרקים: מפרקי הגוף בנויים מרקמת חיבור צפופה הבנויה ממולקולות של חלבון . רקמה זו אינה עשירה בכלי דם. לכן כאשר היא נחשפת לקור, מתרחשת ירידה משמעותית בטמפרטורה שלה. בנוסף קור גורם להגדלה בקשיחות הרקמה. ממחקרים עולה שחשיפה לקור מעלה את הנוקשות של המפרקים, ומפחיתה את היכולת של השרירים לבקר את תנועתם. גם הנוזל התוך מפרקי נע לאט יותר בתנאי קור . התוצאה תגרום לשחיקה מוגברת של המפרק בעיקר בקרב אנשים הסובלים מבעיות כרוניות במפרקים כגון שחיקת סחוס . ואילו אימון גופני ,כגון הליכה, הוא בעל השפעה הפוכה הוא גורם לשיפור באספקת דם למפרקים, כתוצאה מהתנועה עולה הטמפרטורה במפרק, והרקמה הופכת לגמישה יותר, וגם הנוזל הבין מפרקי מזין את המפרק בצורה טובה יותר. לכן המפרק נע בצורה חלקה יותר.

מניעת השמנה: חשיפה ממושכת לקור מגבירה את תחושת הרעב. אחד המנגנונים של חיות להתמודד בתנאי קור הוא אכילה מוגברת, על מנת להגדיל את מסת השומן בגוף, ובכך להשיג בידוד טוב יותר. בבני אדם השפעה היא מתונה יותר אבל נמצא שחשיפה לקור גורמת לעלייה בתחושת הרעב, ולתאבון מוגבר. ואילו אימון גופני גורם להוצאה קלורית מוגברת ולאורך זמן גורם לאכילה מבוקרת יותר ולירידה בתחושת הרעב ועוזר בשמירה על משקל גוף תקין.

קל יותר לבצע מאמצים בחורף: מפתיע אבל ביצוע אימון גופני בסביבה קרה, גורם לשיפור בתפקוד מערכות הגוף בזמן הפעילות, גם מערכת הלב ריאה וגם מערכת השרירית. שימוש באמבטיות קרות לפני ואחרי אימון נמצא כמשפר את היכולת הגופנית ומקצר את זמן התאוששות בקרב ספורטאים מקצוענים. לכן דווקא בסביבה קרה קל יותר להתאמן והגוף מתאושש מהר יותר מהאימון.

סיכום

באימון בתנאי קור חשוב להקפיד על מספר דגשים: ביצוע חימום לפרק זמן ארוך יותר באופן יחסי. ביצוע חימום ממושך חשוב עיקר לאנשים מבוגרים, על מנת להרחיב את כלי הדם, להכין את המפרקים ואת השרירים למאמץ. להצטייד בביגוד נוח, בעיקר להגן על אזורים כגון אוזניים, אצבעות הידיים מכיוון שהגוף מפחית את זרימת הדם לאזורים אילו על מנת למנוע איבוד חום. לשתות מים במהלך האימון , לא רק בביצוע אימון בחום גם בקור בזמן אנו מאבדים הרבה נוזלים, בהזעה ובעיקר דרך מערכת הנשימה מבלי שנים לב לכך. ולאחר האימון חשוב ללבוש ביגוד מתאים על מנת למנוע איבוד החום מהיר לסביבה.