תמונה כתבותפוחדים להתכופף שהגב כואב? מעדיפים לנוח במיטה במקום לעבוד עד שהכאב יעבור ? מתברר שחשש והימנעות מתנועה כשהגב כאוב מאריכים באופן משמעותי את זמן הכאב. איך להתגבר על החשש להפחית את הכאב ולחזור מהר לשגרה בכתבה הבאה.

כאב גב הינו הכאב הנפוץ ביותר בקרב האוכלוסייה , כ80% מכלל האנשים הבוגרים יסבלו מכאב באזור גב במהלך חייהם. הכאב לרוב מאופיין בשני שלבים: בשלב האקוטי מופיע כאב חזק שנחלש בהדרגה ונמשך כשלושה חודשים ולאחריו עלול להופיע הכאב כרוני, כאב אומנם חלש יותר, מופיע לסירוגין אך יכול להגביל לאורך שנים רבות לפרקי זמן משתנים. העובדה שהכאב הכרוני נמשך שנים רבות, באפיזודות חוזרות , גורמת להגבלה ממשית בתפקוד היום יומי, ולפגיעה ממשית באיכות חייהם של הסובלים מהכאבים.
בעוד שעד לפני מספר שנים, הטיפול העיקרי בכאב גב כרוני היה המלצה למנוחה במיטה והפחתת פעילות. בשנים האחרונות רווחת הגישה שבזמן כאב הגב כרוני עדיף להישאר פעילים ולהמשיך את פעילות חיי היום יום כרגיל ואף לבצע פעילות גופנית כרגיל. גישה זו מסתמכת על מספר רב של מחקרים שמצאו שאנשים שהמשיכו לתפקד באופן רגיל למרות הכאב ,קיצרו באופן ממשי את משך זמן הכאב, זמן החזרה שלהם לתפקוד מלא היה קצר במחצית מאשר אנשים שבחרו לנוח בתגובה לכאב.
אך למרות הנחיות להישאר פעילים, חלק ניכר מהאנשים בוחר להימנע מביצוע פעילויות יום יומיות מתוך פחד שתנועה ועומס עלולים לגרום להחמרת כאב ואף עלולים לגרום לנזק לגב. בכך הם מאריכים בצורה משמעותית את תקופת הכאב ומגדילים באופן משמעותי את השפעה של הכאב על איכות חייהם, עד שלעיתים לא הכאב עצמו גורם לפגיעה בתפקוד אלה הפחד מביצוע שתנועה שתחריף את הכאב הוא שמונע את החזרה לשגרת החיים.
לאחרונה פרסם צוות חוקרים מאוניברסיטת הווארד שבבוסטון בראשותו של פרו”פ ” ראנוויל ” מאמר בעיתון spine שבו הם סוקרים את הסיבות מדוע אנשים חוששים או בשפה המקצועית מונעים על ידי “הפחד שגורם להימנעות” מביצוע פעילות שכוללת תנועתיות של עמוד השדרה ובכך למעשה “מחמירים’ את מצבם הגופני.

דעות קדומות
החוקרים מצאו שמידה מסוימת של פחד מתנועה במצב של כאב נמצא בקרב כל אדם שסובל מכאב בעיקר מכאבי גב, אולם בקרב חלק ניכר מאנשים החשש אינו מונע מהם לבצע פעיליות יום יומית, לעומת זאת אצל אנשים שמפחדים מהתנועה, הפחד מכתיב את ההתנהגות שלהם והוא למעשה יוצר את המגבלה ולא הכאב עצמו.
אצל החלק העיקרי של “הפוחדים” מקור הפחד בדעות לא מבוססות שרכשו בעצמם או מהסביבה הקרובה בנוגע למהות כאבי הגב שלהם ודרכי התנהגות במצבי כאב שהוכחו מחקרית כלא מבוססות לדוגמה:
כאב הגב שלי נובע כתוצאה מזה שביצעתי פעילות גדולה מידי: לא נכון, מחקרים מצאו שהמקור לכאבי גב הוא שינויים ניוונים בעמוד השדרה שהמרכיב המרכזי שלהם הוא גנטי, ולא פעילות או עומס גדול שמופעל על עמוד השדרה על ידי ביצוע תנועות או מאמצים חוזרים.
כאב הגב שלי נובע מפריצה של דיסק הבין חולייתי או פתולוגיות אחרות בעמוד השדרה: לא נכון, למעט מקרים ספציפיים אין קשר בין הממצאים בבדיקות הדמיה, לבין הופעת הכאב. הכאב גב יכול להופיע גם ללא מימצאים בעמוד השדרה ולהיפך. הופעת הכאב בפתאומיות קשורה להופעת רגישות יתר במוח ובמערכת העצבים ולאו דווקא לשינויים בעמוד השדרה עצמו.
המשך ביצוע פעילות גופנית יכול להחמיר את מצב הגב שלי: לא נכון, המשך ביצוע פעילות שכוללת תנועתיות של הגב, לא רק שאינו מזיק אלה תורם להפחתת הכאב, ולחזרה מהירה יותר לתפקוד.
כאב כתוצאה מביצוע תנועה ספציפית משמעותו נזק נוסף לעמוד השדרה: לא נכון, כאב בגב שמוחמר כתוצאה מתנועה אינו גורם לנזק נוסף בעמוד השדרה. דווקא ביצוע הדרגתי של תנועות כואבות במצבים כרונים גורם לירידה ברגישות לכאב במערכת העצבים לכן הפחתה בכאב.

המלצות איך להפחית את הפחד
על מנת להפחית את החשש מפעילות ולחזור מהר לשגרה:

תקשיבו לאנשי מקצוע : הקשיבו לרופאים, פיזיותרפיסטים כירופרקטים ולא מאנשים קרובים אשר מסתמכים לרוב על מידע לא מבוסס. מחקרים מצאו שאנשים הגבירו את הפעילות לאחר שביקור אצל רופא או מומחה לגב הפחיתו בצורה משמעותית את החשש שלהם מהתנועה.

התחילו בביצוע תרגילים בשכיבה שכוללים הפעלה קלה של השרירים ומתיחות: ביצוע תרגילים בשכיבה לא גורם לעומס על עמוד השדרה בשילוב עם מתיחות הוא תרגול מומלץ התחלתי על מנת להתחיל לתרגל מבלי להגביר את הכאב. ובכך להפחית את הפחד מהתנועה.

חזרו לפעילות בהדרגה: בצורה הדרגתית הגבירו את הפעילות, לדוגמה: אנשים שנמנעים להתכופף, מתוך חשש, התחילו להתכופף מספר מועט של פעמים ביום ובהדרגה חיזרו לפעילות מלאה.

חיזרו לשגרה במהירות: השגרה היום יומית לעיתים נתפסת כמעייפת, אבל שמירה עלייה גורמת להתאוששות מהירה יותר. לדוגמה: מתאמנים בחדר הכושר מספר פעמיים בשבוע המשיכו להגיע לאימונים אבל הפחיתו את העומס.