תמונה כתבותלאנשים הסובלים ממחלות לב או לאנשים בעלי גורמי סיכון כגון: לחץ דם, כולסטרול גבוה, סכרת, לרוב הפעילות המומלצת היא פעילות אירובית כמו הליכה או רכיבה על אופנים ורבים מהם נמנעים מביצוע אימון לחיזוק שרירי הגוף באמצעות משקולות. כיום מתברר שהתרומה הבריאותית של אימון זה אינה נופלת מאימון אירובי.
אימון המיועד לחיזוק שרירי הגוף באמצעות תרגול עם משקולות, חשוב לשמירת המסה השרירית ונמצא כמעכב את תהליכי ההזדקנות בגוף ומונע מחלות מטבוליות כגון: אוסטאופרוזיס, השמנה, סכרת, ועוד. אך למרות זאת לאנשים הסובלים מפגיעה בתפקוד מערכות הלב והריאה כגון: מחלות לב, מחלות במערכת הנשימה, אי ספיקת לב או אנשים הסובלים מכושר גופני נמוך ומתקשים בהליכה רצופה, מומלץ לבצע בעיקר אימון אירובי שכולל הליכה או רכיבה על אופניים , בדרגות קושי שונות, בעוד שהאימון לחיזוק השרירים נחשב כמשני. הסיבה להעדפה של האימון האירובי הינה שבזמן האימון מוגברת פעילותן של מערכות הלב ריאה ובכך תורם האימון לשיפור בתפקוד מערכות אילו. בנוסף, האימון האירובי הוא בעל השפעות מטיבות על תפקוד השרירים, הוא משפר את יכולת השרירים לקלוט ולנצל חמצן ובכך עבודת השרירים נעשית יעילה יותר. למעשה השיפור העיקרי בכושר הגופני באנשים בעלי כושר גופני נמוך הוא עקב שיפור בתפקוד השרירים ולא בשיפור בתפקוד מערכות לב ריאה.
סיבות נוספות שאימון לחיזוק השרירים אינו נפוץ בקרב אנשים בעלי כושר גופני נמוך הינן: תפיסה שגורסת שביצוע אימון משקולות עלול לגרום לעליית לחץ הדם ולשינויים מבניים במבנה הלב, תפיסה שהוכחה כלא נכונה.
מכוון שרוב תרגול האירובי כולל הפעלה של שרירי הרגליים, לרוב המתאמנים שכן מבצעים אימון לחיזוק השרירים, מעדיפים להתרכז ולחזק את שרירי פלג הגוף העליון.
אולם, למרות שכיחותו הרבה של האימון האירובי, העובדה שהוא כרוך בהגברת קצב הלב ובפעולת הנשימה, גורם לכך שחלק מהמתאמנים בשל תחושת קוצר נשימה, או עייפות, לעיתים בלתי מוסברת,מתקשים להתאמן בדרגת המאמץ הנחוצה ולאורך הזמן הנדרש על מנת לשפר את כושרם הגופני ולשפר את מצבם הרפואי ולכן אינם מתמידים בתוכנית האימונים.
מחקר חדש שהתפרסם בעיתון הקרדיולוגיה היוקרתי American journal of college of cardiology מוכיח באופן מדויק שאימון מבודד לחיזוק שרירי הרגליים משפר את תפקוד הגוף ואת הכושר הגופני בקרב חולים הסובלים מאי ספיקת לב, בעלי כושר נמוך, בדומה לאימון אירובי. המחקר נערך על ידי קבוצת חוקרים מאיטליה וארה”ב בראשותו של פרופ’ אספזיטו מאוניברסיטת מילאנו. החוקרים אימנו קבוצה של חולים הסובלים מאי ספיקת לב באימון מבודד בישיבה שבו בוצעו תרגילים לחיזוק שרירי קידמת הירך בלבד לדוגמה: יישור הרגל בישיבה עם או בלי משקולות קלות , 3 פעמיים בשבוע למשך 50 דקות. האימונים היו בדרגת קושי בינונית-קלה והתוכנית נמשכה כ8 שבועות.
העובדה שהמחקר נערך בקרב מתאמנים הסובלים מאי ספיקת לב נותנת למחקר חשיבות רבה, מכיוון שחולים אילו סובלים מפגיעה בתפקוד הלב ולכן יכולת המאמץ שלהם מוגבלת מאוד. סיבה נוספת הינה שהפגיעה בתפקוד הלב גורמת עם הזמן, כתוצאה מהירידה ביכולת לבצע מאמצים לפגיעה בתפקוד השרירים שגורמת לירידה נוספת בכושרם הגופני של החולים.
תוצאות המחקר היו מפתיעות, החוקרים מצאו שהאימון הספציפי גרם לשינויים משמעותיים במבנה השרירים של המתאמנים: נמדדה עלייה משמעותית ביכולת השרירים לנצל את החמצן המגיע אליהם, עלייה במספר הסיבים האדומיים בשרירים שאחראים על פעילות השריר לאורך זמן. נמדדה עלייה משמעותית בכמות המיטוכונדריות בשריר שאחראיות על תהליכי ייצור האנרגיה, כמו כן נמדדה עלייה משמעותית במספר נימי הדם בשריר, כך שלמעשה השרירים הסתגלו בצורה טובה מאוד לאימון ושיפרו את תפקודם.
כל השינויים המיטביים האלה התרחשו מבלי להשפיע על תפקוד הלב על ידי עלייה של דופק או לחץ הדם במהלך האימוניים עצמם, או שינוי בתפקוד הלב לפני ואחרי התוכנית. השפעת האימונים לא התמקדה רק בשרירים עצמם, אלה גרמה לשיפור משמעותי של כ 30% בכושר הגופני האירובי  של המשתתפים. כאשר בדקו את הכושר האירובי באמצעות מבחן מאמץ (ארגומטריה), המתאמנים יכלו לבצע מאמץ אירובי גדול יותר, כגון הליכה בקצב מהיר, באופן משמעותי למרות שלא התאמנו כלל בסוג אימון אירובי.
המחקר גם הוכיח , פעם נוספת, שאימון לחיזוק השרירים אינו גורם לעלייה בלחץ הדם, או גורם להופעת שינויים במבנה הלב ולכן אין מניעה לבצע אותו.
מסקנת החוקרים הינה ששרירי הרגלים שתפקידם שמירה על הפעולות הבסיסיות של הגוף כגון: הליכה ועמידה הינם בעלי יכולת הסתגלות מפתיעה לאימון הכוח ולכן יכולים לשפר באופן משמעותי את תפקודם מה שמוביל לשיפור גם ביכולת הלב ריאה והכושר הגופני כולו.
האימון מומלץ בעיקר לאנשים הסובלים מכושר גופני נמוך או מירידה בתפקוד מערכת הלב-ריאה או לאנשים שלא היו פעילים זמן רב. אך עם זאת החוקרים ממליצים לבצע גם אימון אירובי, על בסיס יום יומי, בהתאם ליכולתו של המתאמן, על מנת לשפר את תפקוד כלי הדם, לשפר את פרופיל שומני הדם ולירידה בלחץ הדם בשילוב עם אימון הכוח, 3 פעמיים בשבוע.