Printאנו שוכבים עליו שעות רבות ויש לו השפעה חשובה על איכות השינה אז לפי מה בוחרים מזרן?
כשליש מזמן היממה האדם נימצא בתנוחת שכיבה על מזרן . לכן, למזרן ישנה השפעה ישירה על איכות השינה ועל התפקוד היום יומי. איכות השינה משפיעה באופן ישיר על תפקודי המוח במהלך היום: יכולת הזיכרון, עיבוד מידע וביצוע פעולות הדורשות ריכוז רב . בנוסף, נימצא שלמזרון ישנה השפעה ישירה על שכיחות כאבי הגב וכאבי שרירים במהלך היום. בהתחשב בעובדה שבקרב 7% מהסובלים מהפרעות שינה התאמת מזרן נכונה יכולה לשפר משמעותית את איכות השינה שלהם. כ 80% מהאוכלוסייה סובלים מכאבים אורתופדים: גב וצוואר, לחשיבות של בחירת מזרן מותאם ישנה השפעה ישירה ומשמעותית על התפקוד היום יומי שלנו, הן הקוגנטיבי והן הפיזי.
שינה איכותית חשובה גם לרענון ולהתאוששות המוח ומערכת העצבים וגם ולהתאוששות מערכת השלד. במהלך השינה שרירי הגוף נחים ומתאוששים מהפעולות שביצעו במהלך היום ועמוד השדרה: הדיסקים הבין חולייתים סופחים נוזלים במהלך השינה ולמעשה מחדשים את תפקודם כבולמי זעזועים.
מתוך הכרה בחשיבות איכות השינה לתפקוד חיי היום יום, שוק המזרנים בשנים האחרונות הפך ליותר מורכב ומתוחכם. ישנם מזרנים המורכבים מקפיצים קטנים ומזרנים המורכבים מחומרים רכים דמויי ספוג . המזרנים הם בעלי נוקשות שונה, בעלי אזורי תמיכה שונים, עטופים בכיסויים שונים ובעלי יכולת אוורור משתנה. כך שבחירה של מזרן מתאים הופכת לתהליך מסובך מצד אחד אך חשוב מאוד מצד שני.

כיצד המזרן משפיע על מערכת השלד? חוץ מהזמן הרב שאנו נמצאים בתנוחת שכיבה, למזרן ישנה חשיבות בעומס המופעל על עמוד השדרה ועל שרירי השלד . בשכיבה אומנם מופעל רק 20% מהעומס המופעל על חוליות הגב בהשוואה לעמידה. אבל הדיסק הבין חולייתי , בשל מבנה האנטומי שלו, יכול לעמוד בעומסים סיבובים של עד 6 מעלות סיבוב. לכן, שכיבה לאורך זמן במנח לא נטרלי אפילו בזווית קטנה עלולה לפגוע בתהליכי ההתאוששות של הדיסקים הבין חולייתים. בנוסף, לחץ מכני גדול על איזור מסוים כגון שרירים או עצבי הגוף עלול להפחית את אספקת הדם במהלך השינה ולהאט את תהליכי ההתאוששות של הרקמות במהלך הלילה. למעט הופעת כאבים או נוקשות, בעיקר בבוקר , לרוב לא יגרם נזק ממשי משינה בתנוחה לא נכונה ,אבל היווצרות עומס מכני תגרום לכך שמהלך השינה נשנה בצורה תכופה את התנוחות מה שיגרום לירידה משמעותית באיכות השינה .
מתי לחליף מזרן? לשאלה זו אין תשובה מוחלטת, אבל אם אתם סובלים מכאבי גב תחתון או עליון, כאבים באיזור חגורת הכתפיים באופן כרוני או סובלים מפגיעה מתמשכת באיכות השינה . החלפת המזרן יכולה לשפר משמעותית את מצבכם. מחקרים שנערכו בקרב אנשים שלא סובלים מהפרעות שינה, מצאו שהחלפת מזרן לאחר 5 שנים , גרמה לשיפור ניכר באיכות השינה שלהם. כל המחקרים שבדקו את איכות השינה בקרב נבדקים שונים מצאו שהחלפת המזרן במזרן חדש גרמה לשיפור משמעותי באיכות השינה אצל הנבדקים . שיפור גדול יותר נימצא בעיקר בקרב נבדקים שהמזרן הביתי שלהם היה בלוי או ישן יותר. לכן אם אתם סובלים מהפרעות שינה או קמים בבוקר עם כאבים שונים וישנים על מזרון ישן מעל 5 שנים או שאיבד מאיכותו. החלפת מזרן יכולה לשפר את איכות השינה ולהפחית את הכאבים.
מהי דרגת הנוקשות הרצויה של המזרן? בנושא זה נערכו מספר רב של מחקרים. רוב המחקרים מצאו שדרגת הנוקשות הנוחה והיעילה ביותר בהפחתת כאבים בגוף היא דרגת נוקשות בינונית. שכן, מזרן נוקשה מידיי גורם לכך שעיקר הלחץ המכני בשכיבה מופעל על איזור האגן והגב העליון ואילו הקשת הגבית נמצאת ללא תמיכה, דבר שעלול לשנות את מנח החוליות. מזרן רך מאוד גורם לשקיעה של האזורים הכבדים בגוף, לדוגמה האגן, כלפי מטה וגורם להפרש גבהים לא רצוי בין חוליות האגן לחוליות הצוואר. מזרן בעל נוקשות בינונית שומר בצורה הטובה ביותר על מנח חוליות הגב ומחלק בצורה טובה את העומס על השרירים.
האם שכיבה על המזרן בחנות יכולת לתת מידע לגבי הנוחות שלו? סביר להניח שלא. מחקרים מראים שדרוש זמן הסתגלות של מספר ימים עד לשבוע למזרן החדש. חלק קטן מהאנשים ירגישו שיפור משמעותי כבר בימים הראשונים אבל רוב האנשים ירגישו את השיפור המשמעותי רק כעבור מספר ימים. כך ששכיבה קצרה בחנות על המזרן לא תהווה מדד טוב למידת הנוחות שלו.
האם סוג המזרן משנה? כיום המזרונים מורכבים או מקפיצים קטנים, או מחומרים דמויי ספוג מסוגים שונים. במחקרים לא נימצא יתרון לסוג מסויים של מזרנים. בחלק מהמחקרים נימצא שלמזרנים המורכבים מחומרים דמויי יתרון בהשוואה למזרוני הקפיצים. גם כאשר נימצא הבדל, בין המזרונים ההבדל לא היה משמעותי שניהם היו יעילים באותה מידה. עיקר החשיבות בבחירת סוג המזרן היא לגבי מידת העמידות שלו לאורך השנים והמחיר כמובן.
איזה משתנים אישים יש לקחת בחשבון בבחירת המזרן? ישנם שני משתנים עיקריים שצריך לקחת בחשבון , האחד משקל הגוף: מכוון שהמזרנים מיועדים לכלל האוכלוסייה אנשים בעלי עודף משקל או בעלי משקל נמוך צריכים לקחת בחשבון שמידת התמיכה של המזרון על פי היצרן אינה מתאימה להם. כך לדוגמה אנשים הסובלים מעודף משקל לרוב זקוקים למזרן קשיח ולהיפך. גם תנוחת השינה משפיעה.
כ 40% מהאוכלוסייה ישן על הצד ב “תנוחה עוברית” ורוב המחקרים בדקו את השפעת המזרן על מנח הגב בתנוחה זו. מתברר שתמיכת המזרן שמתאימה לשוכבים על הצד עלולה להשפיע לרעה על איכות השינה בקרב אנשים שישנים על הבטן. לכן, לאנשים שרגילים לישון על הבטן מומלץ להסתמך יותר על ניסיון אישי לגבי העדפות המזרן מאשר להמלצות המתאימות לכלל האוכלוסייה.
איזה סוג כרית מומלץ? חשיבות הכרית היא במתן תמיכה לקשת הצווארית. מחקרים שבדקו את השפעת הכרית נערכו בקרב אנשים הסובלים מכאבי צוואר. לא נימצא שכריות אורטופדיות, בעלות מבנה דמוי גל באמת משפיעות על איכות השינה מאשר כריות רגילות. לרוב מומלץ כרית נמוכה, בדרגת קושי בינונית על מנת שתעניק תמיכה לקשת הצווארית לאורך זמן. כריות העשויות מנוצות, הן רכות מידיי ולכן אינן מומלצות.