תמונה כתבותכאבים בכתפיים, הינה הפציעה הנפוצה ביותר בקרב העוסקים בספורט המערב פעילות נמרצת של חגורת הכתפיים. הכאבים נפוצים מאוד בקרב שחקני טניס, כדוריד וכדורעף, אך גם בקרב מתאמנים בחדר כושר, מתאמנים ב TRX ועוד. הסיבה להופעת הכאבים הינה שמפרק הכתף הוא המפרק בעל התנועתיות הגדולה ביותר בגוף. על מנת לבצע את תפקידו המפרק מורכב ממספר רב של שרירים ורצועות, שגם ממוקמים אנטומית בצפיפות רבה וגם מחייבים פעולה מתוזמנת ותקינה של כל השרירים באזור חגורת הכתפיים.
סימפטומים של תסמונת הצביטה האחורית: תסמונת הצביטה מאופיינת בכאב בזמן ביצוע תנועות של הרמת היד עם או בלי משקל, כאשר הכאב מופיע באמצע או בסוף טווח התנועה או בביצוע תנועות פתאומיות של הכתף. בעוד שבאנשים מבוגרים הכאב ממוקם בעיקר בחלק הקדמי של הכתף , בשל פגיעה או שחיקה בשרירים המסובבים של הכתף (rotator cuff ) או פעולה לא תקינה של מפרק הכתף שגורמת “לצביטה” במבנים האנטומים בקדמת הכתף, הרי שבצעירים ובספורטאים הכאב מופיע בחלק האחורי של הכתף. הסיבה להופעת הכאב, דווקא שם, היא חיכוך מוגבר של השרירים המסובבים supraspinatus וinfraspinatus ברקמת הלברום ( שהיא רקמה פברוטית אשר מקיפה את השקע המפרקי שתפקידה לייצב את המפרק).
הסיבה להופעת החיכוך המוגבר הינה כתוצאה של חוסר איזון בין החלק הקדמי והאחורי של מפרק הכתף. שילוב של גמישות מוגברת של החלק הקדמי של המפרק לעומת נוקשות והגבלה של החלק האחורי שלו. הסיבה לחוסר האיזון יכולה לנבוע או מקיצור ונוקשות של המעטפת (קפסולה) האחורית לעומת המעטפת הקדמית, או קיצור מוגבר של שרירי קידמת החזה כגון: pectoralis minor לעומת חולשה של השרירים האחוריים שמייצבים את השכמה . התוצאה היא שהכוחות הקדמיים גדולים יותר ומושכים את ראש עצם הזרוע קדימה מידיי בזמן התנועה, דבר שגורם לחיכוך מוגבר בחלק האחורי שלו והופעת הכאב.
בדיקה גופנית:
תנועות אקטיביות: כאמור הופעת כאב הממוקם בחלק האחורי של הכתף או קליקים בזמן ביצוע תנועות של הרמת היד, כאב בזמן ביצוע תנועות סיבוביות של הכתף.
תנועות פסיביות: הגבלה וכאב בטווח הסיבוב הפנימי בכתף בשכיבה על הגב, גמישות מוגברת של הכתף בחלק הקדמי לעומת נוקשות בחלק האחורי של מעטפת המפרק.
הטיפול: הטיפול כמו בכל תסמונת צביטה בכתף כולל:
טיפול מנאולי (פסיבי) לשחרור השרירים בחגורת הכתפיים ולשיפור התנועתיות של כל עצמות המפרק.
עיסוי עמוק של השרירים המסובבים ותוכנית לחיזוק השרירים המסובבים: תרגילי רווקווד rockwood exercise .
כאשר מדובר בספורטאים או בצעירים הטיפול כולל: עיסוי מקומי של שריר infraspinatus (בחלק האחורי של השיכמה) . ביצוע תנועות פסיביות של הכתף לשיפור גמישות המעטפת האחורית של המפרק, הארכת השרירים הקדמיים של הכתף דוגמה: pectoralis minor .
תרגול למתיחות עצמיות של הקפסולה האחורית של המפרק לדוגמת: sleeper stretch שהוכחה כיעילה בשיקום שחקני בייסבול וספורטאים מקצוענים.
תרגילי חיזוק של הכתף בדגש מיוחד על חיזוק של השרירים האחוריים של השכמה במנחים שונים ושמירה על תנועה של הכתף במצב נטרלי.
תרגילים לשיפור יציבות של הכתף כמו ביצוע שכיבות סמיכה על משטחים יציבים וכו’.
תרגול של ביצוע תנועות מהירות עם הכתף כגון תרגול זריקה עם כדורי כוח או התנגדות.
משך הטיפול:
הטיפול המנואלי, לרוב, גורם להקלה משמעותית לאחר מספר מועט של טיפולים.
את התרגילים של השרירים המייצבים ואת המתיחות מומלץ לבצע על בסיס יום יומי.
את התרגילים לשרירי השכמה מומלץ לבצע 3 פעמים בשבוע.
משך הטיפול תלוי בדרגת הכאבים ובדרישות הספורטאי, לרוב נדרשים כ4 שבועות להשגת שיפור ביומכני משמעותי בתפקוד הכתף.