הורים “גיליתם” בבית “מסי קטן”? הילד מגלה כישרון ספורטיבי? כולם ממליצים שיטפח את הכישרון באימונים רבים? הכתבה הבאה בשבילכם. מתברר שהתמקצעות בספורט אחד כבר מגיל צעיר לא רק שפוגעת בסיכויי ההצלחה אלה גם מעלה את הסיכון לפציעות.

בכל סופה של חופשת הקיץ, לקראת פתיחת שנת הלימודים והעונה הספורטיבית, הורים רבים לילדים שמגלים כישרון ספורטיבי עומדים בפני התלבטות האם לאפשר לילד במהלך העונה הקרובה להשקיע שעות רבות של אימונים ולהתחיל להתחרות במסגרת תחרותית בענף הספורט שבו הוא מצטיין מכוון שלרוב הדבר כרוך בוויתור על חוגי ספורט נוספים, חוגים אחרים ופגיעה בחיי החברה. בנוסף, מדובר במעמסה על ההורים: השקעה כספית, התגייסות להסעות ותמיכה בספורטאי הצעיר. הלחצים מהסביבה הקרובה גם לא מקילים, הילד המוכשר נהנה ורוצה להשקיע את מירב זמנו בספורט. המאמנים דוחפים ומסבירים שהשקעה רבה של אימונים הכרחית להצלחה של הילד כספורטאי בעתיד וגם ההורים עצמם לעיתים נסחפים בהתלהבות מסביבם ומעודדים את הילד להתמסר לספורט.

אימון מוקדם לא מנבא הצלחה
על פניו זה נשמע הגיוני, ככול שהילד ישקיע יותר אימונים בגיל צעיר יותר, הסיכויים שלו להצליח בתור ספורטאי בוגר עולים באופן משמעותי. גם מחקרים שנערכו בקרב פסנתרנים ומנתחים הוכיחו שאדם זקוק לכ 10,000 שעות של אימונים על מנת להפוך למצטיין בתחומו, מכאן ההנחה שגם בספורט ככול שהספורטאי יקדים ויתאמן בגיל צעיר יותר סיכויי ההצלחה שלו משתפרים.
מה עוד שברקע, גם הילדים וגם ההורים שואבים השראה מסיפורי הצלחה של ספורטאי העל כדוגמת מייקל פלפס, השחיין האולימפי שזכה במספר שיא של 28 מדליות אולימפיות מתוכם 16 מדליות אישיות . פלפס “בילה” שעות אין ספור בריכה גם בסופי שבוע ללא ימי מנוחה באימונים מפרכים שנתפסים כתנאי הכרחי להצלחה.
אולם חשוב להבין שמסי ומייקל פלפס הם גם בעלי כישרון יוצא דופן וההצלחה המטאורית שלהם לא קשורה דווקא לאימונים המוקדמים שהם עברו. כך לאחרונה, איגוד הספורט האמריקאי ומחקרים חדשים מראים שתהליך האימון הספציפי שעוברים הילדים בגיל צעיר מאוד שבהם הם מתמקדים רק בענף ספורט אחד, תהליך המכונה בשפה המקצועית –,early specialization לא רק שלא משפר את סיכויי ההצלחה של הילד אלה אף עלול לפגוע בהם וחמור מכך עלול להגדיל את שיעור הפציעות והשחיקה הנפשית של הילד ולהוביל לפרישה מוקדמת.
גישה זו מתבססת על מספר רב של מחקרים בקרב ספורטאים מקצוענים שמצא שהרוב המוחלט של הספורטאים המקצוענים התחילו להתאמן בלעדית רק בענף ספורט אחד בגיל מאוחר יותר. מסקר שנערך בקרב שחקני הפוטבול האמריקאי שהשתתפו במשחק הגמר “הסופרבול” השנה עולה שלמעלה מ 85% מהשחקנים עסקו בשני סוגי ספורט עד גיל 14. ממחקרים מדעיים יותר שנערכו בקרב 1500 ספורטאים אולימפיים בגרמניה , או בקרב ספורטאים מובילים בדנמרק וגם במחקר שנערך בישראל על ידי פרופ’ רוני לידור הראה שילדים שעסקו בשני סוגי ספורט עד גיל 12 והתמקדו בענף ספורט אחד בגיל מאוחר יותר היה להם סיכוי גדול יותר להצליח.

אימון מוקדם פציעות מוקדמות
סיבה נוספת שמעודדת אימון מוקדם היא שמאמנים רבים מאמינים שאימון ספציפי בגיל מוקדם מאוד יכול לשפר את היכולות הספורטיביות והגופניות אשר לא ניתן לשפרם בגיל בוגר יותר. כך מייקל פלפס שהתאמן שעות רבות בבריכה בגיל צעיר, דבר שלטענת מאמנו גרם לשיפור בתפקוד הלב שלו בצורה ייחודית ונתן לו יתרון על פני מתחריו. דוגמה נוספת בענף רכיבה על אופניים יש מאמנים שסבורים שאימון בגיל מוקדם יכול לשפר משמעותית את היכולת שלהם לדווש בקצב גבוה.
אולם בפועל המחקרים מראים שלאמונה זו אין כל ביסוס. ניתן לשפר את תפקוד הלב של השחיינים, את קצב הדיווש של הרוכבים או כל יכולת אחרת בכל גיל ואין הצדקה לאימונים ספציפיים בגיל צעיר.
עוד סיבה שבגללה לא מומלץ לילד הצעיר להתמקד בענף אחד היא העלייה בסיכון לפציעות ספורט. בשנים האחרונות כחלק מההתקדמות האדירה בתחום תורת האימון ורפואת הספורט שהפכה את האימונים לספורטאים למקצועיים יותר, אינטנסיביים יותר ובעיקר מספר האימונים עלה בצורה משמעותית אך בגילאים הצעירים מגמה זו גורמת לעלייה מדאיגה בשיעור הפציעות שנובעות כתוצאה מעומס יתר שמופעל על גופם של הספורטאים הצעירים.
אחת הסיבות העיקריות להיווצרות אותו עומס יתר היא שהילד מתאמן רק בסוג ספורט אחד כבר בגיל מוקדם. הדבר גורם למצב שבו הספורטאי הצעיר מבצע מספר תנועות מצומצם אך במספר רב מאוד של פעמים לדוגמה: ניתורים בכדורסל, חבטה בטניס או חתירה בשחייה, בזמן שמערכת השלד שלו העצמות והשרירים עדיין לא הגיעו לבגרות מלאה והם חשופים יותר לפציעה, זאת עוד בשילוב עם טכניקה לקויה. כל אלה גורמים לעלייה משמעותית בשכיחות הפציעות בקרב אותם ספורטאים צעירים בניגוד לספורטאים בני גילם אשר מתאמנים בשני ענפי ספורט או מבצעים פעילות באופן עצמאי, במספר שעות זהה, אבל מבצעים מגוון פעולות רחב הרבה יותר דבר שמפחית משמעותית את העומס.
כך נמצא בקרב שחקניות שעסקו בכדורסל בתיכון בארה”ב שיעור גבוה יותר של כאבים במפרק הברך בהשוואה לבנות שהשתתפו במספר ענפי ספורט כולל כדורסל ובקרב שחיינים צעירים בגילאים השונים שכ 90% מהם סבלו מכאבי כתפיים מלווים בשינויים אנטומיים במפרק הכתף המעידים על עומס יתר, כאשר נמצא קשר ישיר בין שכיחות הכאבים לבין תחילת אימונים מוקדמים.

עומס נפשי
הבעיה לא רק בשחיקה גופנית מואצת, אלה גם על שחיקה נפשית. ככול שהילד מתחיל להתאמן בצורה אינטנסיבית בשלב מוקדם יותר כך גדל הסיכוי שהוא יפרוש מוקדם יותר ולא יצליח להפוך לספורטאי בוגר. שנות האימונים הרבות המצטברות במסגרת תחרותית הלוחצת לאורך כל שנות ההתבגרות של הילדים נותנות את אותותיהן. הן גורמות לעליה בשחיקה נפשית שהסימנים הבולטים שלה הם: ירידה במוטיבציה, פסימיות ומצב רוח ירוד אשר מובילים לירידה בהישגים הספורטיביים ונטישה מוקדמת של הפעילות הספורטיבית.

מה כן לעשות?
לחכות.
כיום מומחים מובילים בתחום אימון ילדים ממליצים לא להתמקד בענף ספורט אחד עד סביבות גיל 12- 13. עד אז מומלץ לשלב שני חוגי ספורט או לאפשר לילד להיות פעיל בסוג ענף ספורט אחד ובאחר לא בצורה מסודרת, לדוגמה: לשחק כדורגל עם חברים.
לא מומלץ בגילאים הצעירים לתת לילד אימונים נוספים שקשורים ישירות לפעילות שלו: כדוגמת מאמן אישי, או מאמני יכולות גופניות או אימוני גמישות.
לא מומלץ שהילד יתחרה באותו ענף ספורט בשתי מסגרות גיל. גם עם בני גילו וגם עם ילדים גדולים ממנו.
במידה והוא משתתף בתחרויות צריך לשים דגש על בהשתתפות על ערכים ספורטיביים ולא על השגיות.

 

מקורות נבחרים:
Malina, Robert M. “Early sport specialization: roots, effectiveness, risks.” Current sports medicine reports 9.6 (2010): 364-371.‏
Feeley, Brian T., Julie Agel, and Robert F. LaPrade. “When is it too early for single sport specialization?.” The American journal of sports medicine 44.1 (2016): 234-241.‏
Myer, Gregory D., et al. “Sport specialization, part I: does early sports specialization increase negative outcomes and reduce the opportunity for success in young athletes?.” Sports Health 7.5 (2015): 437-442.‏


קישורים מומלצים:

ילדכם סובל מהפרעת קשב? אלה הפעילויות הגופניות שיעזרו לו

כיצד לבחור חוג ספורט לילד?

מגיל קטן כמו מקצוען. כיצד למנוע פציעה בקרב ספורטאים צעירים