בניגוד לחיזוק שרירים בחדר הכושר שבה האימון מבוסס על קיצור של השרירים בזמן הכיווץ, תרגול השרירים תוך כידי התארכות שלהם בצורה “אקצנטרית” הינו בעל יתרונות רבים כגון טיפול בדלקות גידים, השגת שיפור מהיר בכוח השריר, ושיפור בשליטה בתנועה במפרק שמוביל להפחתת הכאבים במפרקים.

תפקיד שרירי גופנו הוא גם להניע וגם לבקר את תנועת המפרקים. השרירים יוצרים תנועה באמצעות אלפי יחידות זעירות הנמצאות בכל סיב שריר אשר בזמן תנועה מתקרבות אחת לשנייה וביחד יוצרות את הכיווץ. כאשר אנו מחזקים את השרירים באמצעות המכשירים בחדר הכושר, בזמן ביצוע התרגיל , השריר מתחיל את התנועה ממצב מאורך ותוך כדי הכיווץ השריר מתקצר. מצב זה שהשריר מתקצר תוך כדי כיווצו, נקרא: כיווץ קונצנטרי. אולם במהלך חיי היום שרירי הגוף מפעילים כוח גם בדרך שונה. כאשר אנו יורדים במדרגות או בזמן הליכה או ריצה, השרירים בולמים את תנועות הגוף, במצב זה השריר מתחיל את פעולתו במצב מקוצר ותוך כדי הכיווץ מתארך. היחידות המתכווצות של השריר פועלות בצורה מבוקרת כנגד כוח הכובד. סוג זה כיווץ זה נקרא כיווץ אקצנטרי. למרות שבשני המקרים מדובר על כיווץ שרירי ופעולה זהה של אותן יחידות בשריר הרי שלכיווץ אקצנטרי ישנן תכונות ייחודיות, וישנם מספר מצבים בהם שימוש בכיווץ אקצנטרי יעיל יותר מכיווץ רגיל.

טיפול בדלקות גידים: השריר בסופו ובתחילתו מתחבר לעצם באמצעות גיד. כאשר השריר מתכווץ מופעל עומס על הגיד, לעיתים כתוצאה מביצוע פעילויות חוזרות או עומס יתר, נוצרת דלקת בגיד. בניגוד למצבי דלקת אחרים בגוף, הדלקות הכרוניות בגידים אינן בעלי מאפיניים של תהליך דלקתי, אלה מאופיינות בפגיעה מכנית, כגון קרעים, בגיד עצמו. לכן בשנים האחרונות התחוללה מהפכה בטיפול בדלקות אילו בתחום הפזיותרפיה תוך כידי שימוש בכיווץ אקצנטרי. נמצא שהשינוי בעומס המכני המופעל על הגיד בזמן פעולת השריר שמושג על ידי הכיווץ אקצנטרי גורם לשינויים מיטיבים על מבנה וחוזק סיבי הגיד, סידור כלי הדם בו כל אלה גורמים להפחתה משמעותית בכאב ושיפור משמעותי בתפקוד השריר והגיד. שימוש בכיווץ אקצנטרי כחלק עיקרי בטיפול בפגיעות בגידים שיפרו בצורה משמעותית את הצלחת הטיפול.

דוגמא לתרגול אקצנטרי: לטיפול בדלקת בגיד אכילס: עמדו על מדרגה, כאשר העקבים מחוץ למדרגה, ברכיים ישרות, התרוממו על קצות האצבעות, ואז בצורה איטית תנו לעקבים לרדת כלפי מטה עד שיגיעו מתחת לגובה המדרגה.

השפעה על כוח ומסת השריר: מחקרים שבדקו את תפקוד השריר בזמן כיווצים שונים מצאו שבזמן כיווץ אקצנטרי ניתן להפעיל כוח גדול יותר בהשוואה לכיווץ קונצנטרי, הסיבה שבזמן הכיווץ החפיפה בין היחידות המתכווצות בשריר הוא טוב יותר לאורך כול טווח התנועה. בנוסף הכיווץ יעיל יותר מבחינה מטבולית, וגם גיוס היחידות המתכווצות חסכוני יותר. לכן אימון לאורך זמן גורם לשיפור גדול יותר בכוח השריר ולעליה מהירה יותר במסת השריר. תכונות, אלה גורמות לכך שבמצבים שרוצים להשיג שיפור בכוח מהיר אם כתוצאה מחולשת השריר עצמו, או פגיעה בעצב שמפעיל את השריר או לאחר פגיעה במפרק ,שימוש בכיווץ האקצנטרי , יהיה יעיל בהשגת התוצאות. מחקרים מראים ששימוש בתוכנית אימון המבוססת על תרגול אקצנטרי הייתה יעילה יותר בתוכניות שיקום בקרב מטופלים לאחר ניתוחי ברכיים ועוד. גם בקרב ספורטאים או אנשים המאומנים היטב שרוצים לשפר את תפקוד וחוזק השרירים שלהם, או מתאמנים אשר מרגישים “תקועים ” שאינם משתפרים כתוצאה של אימון הכוח מומלץ לשלב כיווצים אקצנטרים, על מנת להשתפר.

דוגמא לתרגול אקצנטרי לחיזוק שרירים קידמת הירך בחדר הכושר באמצעו מכשיר פשיטת ברכיים: כוונו את המשקל המתאים, ישרו את שתי הברכיים, ולאחר שהשגתם יישור מלא שחררו את השרירים בצורה איטית עד להשגת הכיפוף.

השפעה על תפקוד המפרק: השרירים לא רק מניעים אלה גם מבקרים את פעולת המפרקים , מתברר שבזמן ביצוע כיווץ אקצנטרי בחיי היום יום נדרשת שליטה שרירית טובה יותר על תנועת המפרק. לדוגמא: אנשים הסובלים מכאבי ברכיים על רקע של שחיקת סחוס, לרוב מתלוננים על כאב דווקא בזמן ירידת מדרגות, ולא בעליה הסיבה שבזמן הירידה השרירים מתכווצים בצורה אקצנטרית, ושם נדרשת פעולה שרירית טובה יותר. בקרב אנשים אילו נמצאה ירידה משמעותית ביכולת השרירים בקדמת הירך לפתח כוח בזמן ביצוע כיווץ אקצנטרי ולא נמצאה ירידה במסת השריר או בכוח שלו בכיווץ קונצנטרי . בנוסף נמצא שאימון אקצנטרי הפחית בצורה משמעותית את הכאב אשר נגרם בזמן השימוש בכיווץ אקצנטרי בחיי היום יום. לכן תוכנית אימונים המבוססת על תרגול אקצנטרי תוביל לשיפור ביכולת השריר לשלוט בתנועת המפרק ולהפחתת הכאבים במפרק.

דוגמא לתרגול אקצנטרי לשיפור השליטה השרירית במפרק הברך: עמדו עם שתי הרגליים בקו אחת, בצעו צעד גדול לפנים עם רגל אחת, במגע הרגל עם הקרקע בצעו כפיפה איטית של הברך, תוך העברת משקל אל הרגל הקדמית וחזרה. אולם בסוג כיווץ זה יש לא רק יתרונות, החיסרון העיקרי של הכיווץ האקצנטרי הוא שבזמן התרגול נוצר נזק גדול יותר בשריר בהשוואה לסוג כיווץ אחר, הדבר מתבטא בהופעת כאבי שרירים לאחר התרגול, ובירידה גדולה יותר בכוח השריר מספר שעות לאחר התרגול. לכן מומלץ בתחילת תוכנית האימוניים להתחיל בכיווצים קונצנטריים רק לאחר שהשריר התחזק מומלץ להתחיל בתרגול אקצנטרי, בעומס נמוך באופן יחסי. על מנת להפחית את הכאבים מומלץ לבצע בתחילת האימון חימום ומתיחות, שנמצאו כיעילים בהפחתת הכאבים לאחר התרגול אקצנטרי.