Printעל מנת לשכנע את מתאמנים לבחור באימון מסוים על פני האחרים, שיטות האימון החדשות והשונות מבטיחות יתרונות על פני האימונים הסטנדרטיים האם יש בהבטחות ממש?
בשנים האחרונות גוברת המודעות, בקרב האוכלוסייה, לאורח חיים בריא שכולל פעילות גופנית על בסיס קבוע. המודעות מגדילה באופן עקבי את מספר העוסקים בפעילות גופנית. יותר מתאמנים בריצה, רכיבה על אופניים, בחדר הכושר ובשעורי הסטודיו. כמו בכל תחום העלייה במודעות גורמת גם לעלייה במגוון של סוגי האימון, שימוש באמצעים שונים, שיטות אימון שונות. מצב זה הינו קרקע פורייה להתפתחות טרנדים שונים בתחום הכושר שסוחפים הרבה מהמתאמנים להעדיף סוג אימון אחד על פני האחר. לרוב הטרנדים הם דבר חיובי שממריץ את האנשים לעסוק בפעילות גופנית, אולם טרנד על מנת שיסחף אחריו מספר רב של מתאמנים צריך להיות משווק לקהל המתאמנים על ידי הבטחות שזהו האימון היעיל ביותר והם יראו את התוצאות המרביות בזמן הקצר ביותר. ברוב המקרים יש בסיס של אמת בשיטת האימון אבל הבעיה היא שעל הבסיס הצר של האמת הפיזיולוגי מבוססות הרבה הבטחות שאין להן קשר ישיר למציאות. על האמת מאחורי הבטחות שמוכרות את אימוני הכושר .

לשרוף 800 קלוריות באימון:
אחת הדרכים הנפוצות לשווק אימון כושר היא על פי מספר הקלוריות הגבוה ששורפים בו לדוגמה: אימוני ספינינג או אימון מחזורי בדרגת קושי גבוהה.
החלק הנכון: נכון שמדובר באימונים בדרגת אינטנסיביות גבוהה , שגורמים למאמץ גדול, קשים פיזית ושורפים יותר קלוריות מאשר אימונים קלים יותר.
אבל: שרפת הקלוריות היא פועל יוצא של כמות העבודה שאנו מבצעים באימון והכושר הגופני של המתאמן. ככול שהמתאמן בעל כושר גופני גבוה יותר ומתאמן בדרגת עצימות גבוהה הוא ישרוף יותר קלוריות, לעומת זאת מתאמן בעל כושר גופני נמוך או מתחיל, למרות שהוא ירגיש קושי רב בזמן האימון עדיין כמות הקלוריות שהוא ישרוף תהיה נמוכה משמעותית. רק מתאמנים בכושר גופני גבוה יכולים לנצל 800 קלוריות באימון.

אימון של 7 דקות:
טרנד חדש שנפוץ לאחרונה גורס שניתן לשפר את הכושר הגופני ואת המצב הבריאותי ב 7 דקות אימון יומיות בלבד. לטענת המשווקים, זה “הוכח מדעית”.
החלק הנכון: מדובר באימון בדרגת קושי גבוהה, שעובד על קבוצות שרירים רבות ובאינטנסיביות רבה. האימון נבנה על ידי מספר מומחי כושר מובילים בעולם.
אבל: התוכנית מעולם לא נחקרה מדעית, אלה מתבססת על מספר מחקרים שהראו שבפעילות גופמית קצרה ניתן לשפר מעט את המדדים למשל רמות הסוכר בדם. מה עוד שבתוכנית המקורית, המומחים ממליצים לבצע 3 סבבים של התוכנית, כלומר 21 דקות אימון ולא סבב אחד. לכן, התוכנית טובה יותר מלא לעשות כושר בכלל, אבל בהחלט אינה הדרך לשפר משמעותית את הכושר לאורך זמן.

אימון שעובד על כל השרירים בגוף:
משווקי אימוני TRX ואימונים פונקציונליים אחרים טוענים כי הם יעילים יותר משום שהם עובדים במקביל על כל השרירים בגוף. הטענה היא שהתהליך קצר יותר מאשר לעבוד על כל שריר בנפרד והשיפור שמושג במצב הגופני הוא מהיר יותר.
החלק הנכון: אימונים שבהם מבוצעות תנועות שכוללות מספר מפרקים אכן מפעילים יותר שרירים מאשר תרגול שמתבצע על תנועה בודדת. אימונים אלה גם דורשים כושר גופני גבוה יותר.
אבל: בגופנו מספר רב של שרירים, בעלי תפקידים שונים ובעלי תכונות פיזיולוגיות שונות. אימון שמפעיל מספר רב של שרירים לפעמים פחות יעיל מאשר אימון שמכווץ את השרירים בצורה מבודדת. הסיבה היא שבביצוע תנועות מורכבות השרירים הקטנים, המייצבים “מתעייפים מהר יותר” מאשר השרירים הגדולים. לכן התוצאה היא שהשרירים הקטנים עובדים במקסימום ניצולת, אך הגדולים לא מגיעים למצב זה, לכן ההשפעה עליהם פחות גדולה מאשר באמונים אחרים.

אימון שמונע כאבי גב:
בתואר הזה מתהדרים בין היתר פילאטיס, יוגה ואימונים שמיועדים לחזק את שרירי הגב ולמנוע כאבי גב.
החלק הנכון: אימון שפועל על השרירים המייצבים של הגב והבטן גורם לחיזוק של שרירי הגב ולהורדת כאב. סוג האימון שמבוצע באינטנסיביות נמוכה בהתנגדות נמוכה לרוב בשכיבה מעמיס פחות על חוליות הגב.
אבל: כיום הוכח שכל פעילות גופנית לאורך זמן יעילה באותה מידה בהפחתת כאבי גב, כל עוד היא מבוצעת בצורה נכונה. בנוסף, בקרב רוב האוכלוסייה ביצוע פעילות גופנית שמפעילה את רוב קבוצות השרירים ולא רק את שרירי הגב משפיעה בצורה משמעותית יותר על המצב הגופני מאשר פעילות שמתמקדת רק בשרירי הגב והמיצבים.

אימון שבונה את מסת העצם:
מדובר בשיעורי הסטודיו השונים בהם נעשה שימוש במשקולות יד.
החלק הנכון: בזמן האימון הגופני השרירים מפעילים עומס על העצמות והגירוי הזה גורם להאטה בתהליך של ירידה במסת העצם שמתרחש עם הגיל. ישנן תנועות בכיוונים שונים אשר מפעילות על העצמות עומס גדול יותר ביחס לתנועות אחרות, לכן הן יותר יעילות.
אבל: כיום יודע שהמרכיב העיקרי שמשפיע על העצם הוא העומס והמהירות שמפעילים ולא סוג התנועה. לכן אימוני חיזוק באמצעות מכשירי כושר יעילים יותר מתרגול עם ספציפי על משקל מאוד נמוך או בתרגול בשכיבה. אימון בחדר כושר בעומס גבוה יעיל יותר מאשר תרגול ספציפי על בהתנגדות נמוכה.

תרגול בריא יותר ללא עומס על המפרקים:
שיטות כמו אימונים במים, או בשכיבה שמבטיחים אימון בריא יותר עקב העובדה שמנטרלים את משקל הגוף.
החלק הנכון: תרגול לחיזוק שרירים ללא נשיאת משקל הוא אפשרות יעילה לתרגול למתאמנים אשר סובלים מכאבי מפרקים חזקים או משחיקה במפרקים וכן למתאמנים בשלבי החלמה ראשוניים לאחר ניתוחים, אז אסור להעמיס על המפרקים.
אבל: היכולת של האימונים אלה לחזק שרירים מוגבלת. שרירי הגוף נועדו לפעול כנגד כוח המשיכה, בעמידה. השפעתו הפיזיולוגית של אימון זה נמוכה משמעותית מאשר תרגול כנגד כוח המשיכה והוא מומלץ בעיקר לאנשים שסובלים מהגבלה חמורה במפרקים.

אימון בקצב לב גבוה שורף הרבה קלוריות:
דרך לשיווק אימון מחזורי, אימוני תחנות ואימונים אינטרוולים בהם מבצעים פעילות במקצבים משתנים.
החלק הנכון: ישנו קשר ישיר בין קצב הלב ובין קצב שריפת הקלוריות. ככול שקצב הלב גבוה יותר לאורך זמן זה מעיד שצריכת החמצן גבוהה יותר ולכן הגוף שורף יותר קלוריות.
אבל: הקשר הישיר בין קצב הלב לצריכת החמצן אמין רק כאשר מדובר באימונים אירוביים שהקצב שלהם קבוע. קצב הלב אינו מדד אמין כאשר מבצעים מאמצים בדרגת קושי גבוהה אך קצרים מאוד. לדוגמה: קפיצות במקום לזמן קצר מאוד. שכן קצב הלב עולה בצורה מהירה בגלל הפרשת הורמונים ולא כתוצאה של פעולה מוגברת של השרירים עצמם, שבמאמצים מסוג זה יוצרים אנרגיה לא שימוש בחמצן. לכן אימונים הכוללים שינויי קצב מהירים קצב הלב אינו משמש מדד מדויק לכמה קלוריות שרפנו.

שורה תחתונה:
על כל מתאמן לבחור את סוג הפעילות שמתאימה לו, שהוא מרגיש שהוא יכול להתמיד בה לאורך זמן. כדי להשיג את מרב השפעה מומלץ לשלב סוגי פעילות שונים לדוגמה: פילאטיס עם הליכה. למרות ההתלהבות של החברים והמתאמנים האחרים, זכרו: להשגת תוצאות משמעותיות צריך להשקיע זמן, לפחות 40 דקות, 3 פעמיים בשבוע.