תמונה כתבותמהו דיקור יבש?
דיקור יבש או בשמו האחר דיקור מערבי. היא שיטת טיפול שצוברת פופולריות רבה בשנים האחרונות בעקבות מספר רב של מחקרים קליניים שהוכיחו את יעילותה בטיפול בכאב. בשונה מדיקור סיני שהוא שטחי, הדיקור היבש מתבצע על ידי הכנסת מחט דקה מאוד וארוכה לתוך עומק השריר, במקום שבו זוהתה “טריגר-פוינט” בשריר שאחראית על הופעת הכאב.

כיצד הוא פועל?
– Trigger point טריגר פוינט בשריר או נקודות כאב, נוצרות כתוצאה מהצטברות של תוצרים מתהליך דלקתי בשריר עצמו. תוצרים אלה מצטברים בשריר באופן כרוני בעקבות אי התאמה בין אספקת הדם לשריר לבין העומס המוגבר שפועל עליו. דוגמה בולטת היא: כאבים בצוואר והשכמה שמופעים לאחר עבודה ממושכת מול המחשב. החדרת המחט בצורה מדויקת למקור הכאב למעשה “פוצעת” את אותם נקודות טריגר ומשפרת מיידית את זרימת הדם לאותה נקודה ובכך מעודדת את תהליך הריפוי הטבעי של הגוף באותה נקודה.

כיצד הדיקור מתבצע בפועל?
הדיקור מתבצע ב 3 שלבים:
1. זיהוי מקור הכאב בשריר על ידי מישוש השריר שצריך להפיק את הכאבים האופיניים. לרוב במישוש תורגש “נוקשות” ומעין תחושה של “חבל” בשריר עצמו.
2. החדרת מחט מתאימה לאותה נקודה בשריר.
3. לאחר החדרת המחט מבצעים תנועות קטנות של המחט בתוך השריר למשך מספר שניות על מנת להפיק כיווץ לא רצוני בשריר ולאחר הפקת הכיווץ twitch מוציאים את המחט.

מה היא התגובה לדיקור?
התגובה המיידית לאחר הדיקור היא הרגשה של הקלה וירידה משמעותית מאוד בכאב שנמשכת לרוב 48 שעות. עם זאת, לאורך זמן, בחלוף 48 שעות יתכן שתתרחש מעט עלייה ברמות הכאב אם כי לרוב הכאב לא חוזר לרמתו הראשונית שהיתה לפני הדיקור.

באיזה מקרים הוא יעיל?
הדיקור מתבצע כאמור לתוך רקמה שרירית, לכן הוא יעיל מאוד בכאבים כרוניים שהמקור להם שרירי: כאבים בשרירי הצוואר, תסמונת whiplash לאחר תאונת דרכים, כאבים בשכמות וכאבי גב, כאבים בשריר התאומים בקרב אנשים פעילים מאוד ועוד או כחלק מטיפול בדלקות בגידים כגון: דלקת בגיד ארבע ראשי גיד אכילס ועוד. הוא יעיל גם בהפחתת כאבים כרונים על רקע עצבי שאחד הסימפטומים המשניים שלהם הוא כיווץ מוגבר של השרירים לדוגמה: דיקור בשרירי הירך במצבים של כאב עצבי שמקורו בגב.

האם הדיקור כואב?
מפתיע אבל הדיקור עצמו לא כואב. לרוב מרגישים תחושה של דקירה קלה בזמן החדרת המחט. ברוב האזורים כאמור תתרחש הקלה משמעותית בכאבים.

האם ניתן לשלב טיפולים נוספים עם הדיקור?
הדיקור הוא טיפול יעיל אולם על מנת שיהיה יעיל יותר מומלץ לשלב טיפולים נוספים עם הדיקור כגון: מובילציות למפרקים או טיפול ברקמה רכה או ברקמת הפסייה או תרגול תבנית נכונה של השרירים.

האם יש הנחיות מיוחדות לאחר הדיקור?
מכוון שהדיקור למעשה “פוצע” את השריר לא מומלץ לבצע פעילות גופנית מאומצת שמערבת את השרירים שטופלו 24 שעות לאחר הטיפול. לעומת זאת, כן ניתן לבצע פעילות קלה או להמשיך בשגרת היום כרגיל.

לאיזה קבוצות של מטופלים דיקור לא מתאים?
דיקור לא מתאים למטופלים סוכרתיים למטופלים שסובלים מכאבים על רקע עצבי כגון: נטורופתיה או לסובלים מחוסר תחושה באזור הדיקור.
הדיקור לא מומלץ בשלב הראשוני לאחר פגיעות אקוטיות כגון: נקע בקרסול, קרעים בשריר או מתיחות של השריר.


קישורים מומלצים:

לגעת בכאב  Trigger point – על כאבי שרירים ופסיה , אבחון, סיבות ודרכי טיפול

הצוואר תפוס, לחזק לחזק לחזק