Printעל כאבי שרירים ופסיה , אבחון, סיבות ודרכי טיפול

הקדמה
כ 30-50 אחוז מכלל אוכלוסייה סובלים מכאבים נובעים מהרקמה השרירית, ורקמת הפסיה העוטפת אותה. לרוב מדובר בכאבים ממושכים המתרכזים לרוב באזור הכתפיים, והגב , הכאבים לרוב קבועים, ומתגברים במצבים של מאמץ, וישיבה ממושכת. הכאב נובע מאזורים קטנים מעיין גושים, בשריר אשר חל בהם שינוי בתפקוד הפיזיולוגי שלהם כתוצאה או מעומס יתר, או מחולשת שרירים, או מיציבה לקויה.

אבחון
האבחון נעשה באמצעות מישוש, מגע בנקודה צריך להפיק כאב,מקומי או לעיתים מקרין לאזורים סמוכים. כמו כן במישוש ניתן להרגיש מעין גוש קטן ברקמה השרירית. חשוב לשלול מעורבות של עמוד השדרה או מפרק סמוך אחר, שכן לעיתים הכאב מוקרן ממפרק הסמוך ולא מהרקמה השרירית ועל מנת שהטיפול יהיה יעיל יש צורך להתמקד במקור לכאב. מכאן החשיבות לטיפול על ידי פיזיותרפיסט ולא על ידי מטפל אלטרנטיבי.

המנגנון
המנגנון להיווצרות נקודות הכאב – Trigger point בשריר עדיין לא ברור לגמרי. ישנן מספר תאוריות לגבי המנגנונים אחראים על היווצרותן. האחת הסברות הנה שעומס ממושך שלרוב מלווה בחולשת שרירים או יציבה לקויה גורם לשינוי במבנה ובסידור הסיבים בשריר אשר כתוצאה מחוסר שווי משקל בין אספקת הדם לשריר לבין תפקוד השריר. לדוגמא: ביצוע פעולות חוזרות בעבודה מול המחשב מצד אחד מאמצת את שרירי הכתפיים והצוואר ומצד שני לא גורמת לעלייה באספקת הדם לשריר.
תאוריה נוספת הינה חוסר איזון ברמות הסידן בשריר, שגורמות לכיווץ יתר של אזורים בשריר ותאוריה נוספת מצביעה על תפקוד יתר של המערכת העצבית המפעילה באופן מוגבר חלק מסיבי שריר. בנוסף הממצאים מצבעים על תהליך דלקתי כרוני בשריר אשר עלול לגרום למבנה דמוי דלקת בשריר. התוצאה של היווצרות טריגר פוינט – Trigger point מעבר להופעת הכאב הינה ירידה בתפקוד הביומכני של השריר. השריר מאבד את יכולתו להפיק כוח במהירות, נחלש ומתרחשים שינויים באורכו.

הטיפול
ישנן מספר טכניקות טיפוליות לטריגר פוינט – Trigger point המבוססות על טיפול מנואלי להפחתת הכאב וגם חיזוק ומתיחת שרירים המיועדים החזרת התפקוד לרקמה השרירית.
לחץ אסכמי: בשיטת טיפול זו, לוחץ בחוזקה המטפל על הנקודה הכואבת במשך כדקה, ולאחר מכן משחרר את הלחץ. כתוצאה מהלחץ מופסקת זרימת הדם לנקודה הכואבת (איסכמיה) כתוצאה מכך ובזמן השחרור מתרחשת עלייה משמעותית בזרימת הדם לשריר. את התרגיל אפשר לבצע באופן עצמאי בשכיבה והנחת כדור טניס בין הגוף לנקודה הכואבת. על שחרור ולחיצה מומלץ לחזור כ3-5 פעמיים.
הגמשת הרקמה השרירית: טכניקות טיפול ברקמה רכה הכוללות , הגמשה של הרקמה, והמרצת זרימת הדם מובילות להקלה בכאב. והחזרת הגמישות לרקמה השרירית.
שימוש באנרגית אולטרה סאונד: טיפול באמצעות מכשירי אולטאסונד גם נמצא יעיל בטיפול, אנרגיית הקול גורמת לעיסוי של הרקמה השרירית, ומשפרת את חילוף החומרים באזור הכואב.
מתיחות עם או בלי שימוש עם קרח: ביצוע מתיחות גורם להקלה בכאב, מטרת המתיחות הינה להחזיר לשריר ולרקמת הפסיה העוטפת אותו את אורכם יכולתם האלסטית. בנוסף המתיחה גורמת להרפיה טובה יותר של השריר ולהפחתת האותות העצביים המועברים לשריר ממערכת העצבים , ומפחיתה את המתח של רקמת הפסיה. לכן מומלץ לשלב מתיחות בטכניקת PNF . אם ביצוע המתיחות כאוב מאוד מומלץ לקרר את האזור הכואב באמצעות קרח או ספרי למשך מספר דקות להפחתת הכאב ואז ביצוע מתיחות. את המתיחות מומלץ לבצע למשך מינימום 30 שניות 3 פעמים לכל שריר לאחר המתיחות מומלץ לבצע חימום באמצעות כרית חמה או באמצעות ביצוע מקלחת חמה לאזור.
קינזיוטייפ: שימוש בפלסטרים מסוג בשיטת קנזיוטייפ, יעילה בטיפול בטריגר פוינט, מתברר שהחבישה גורמת לשחרור המתח על פני הרקמה ולשיפור זרימת הדם וזרימת הלימפה באזור, ולהפחתה בכאב.
חיזוק שרירים: בשנים האחרונות התפרסמו מספר מחקרים אשר מצאו שחיזוק השרירים באזורים הכואבים גורם לשיפור ניכר בכאב, ובתפקוד השריר. מומלץ לבצע אימונים באמצעות משקולות 3 פעמיים בשבוע בדרגת קושי בינונית –קלה. את התרגילים יש לבצע לאזורים הכואבים לדוגמא כאב בשכמות יש לאמן ולחזק את חגורת הכתפיים. בזמן התרגול יש להקפיד על התאמת העומס כך שמצד אחד יגרום לחיזוק השריר מצד שני לא יגרום לעומס גדול מידיי ולהגברת הכאב.
אימון אירובי: אימון אירובי שכולל הליכה או אופניים, או שחייה, גורם לירידה בכאב. האימון גורם לחימום הרקמה השרירית, וגברת זרימת הדם לאזור. בנוסף גורם לשיפור בתפקוד השרירים המייצבים.
יעוץ ארגונומי: אחת הסיבות להיווצרות נקודות הכאב – Trigger point הינה ביצוע עבודה בסביבה לא מותאמת אשר גורמת לעומס על השרירים. לדוגמא, גובה או מיקום העכבר או מקלדת בזמן עבודה מול המחשב עלולה לגרום למאמץ יתר של שרירי הצוואר והכתפיים ולהופעת כאבים בכתפיים, וצוואר. לכן הייעוץ כולל גם התאמת סביבת העבודה וגם הנחיות לביצוע לסירוגין תרגילים ומתיחות בזמן העבודה.