רקע: קובואיד סינדרום Cuboid syndrome הוא אחת הסיבות העיקריות והלא מאובחנות לכאב ממושך בחלק החיצוני של הקרסול. עצם הקובואיד היא עצם קטנה בכף הרגל שממוקמת בצד החיצוני של הקרסול. היא מחוברת מאחור למפרק עצם העקב, מקדימה לעצם המסרק מספר 5 ובחלק הפנימי לעצמות הקטנות של כף הרגל. במפרק עם העצמות הקטנות הסמוכות לה מתרחשת תנועה רבה בהליכה ובריצה, בזמן ביצוע תנועות סיבוב פנימה או החוצה של הקרסולPronation/supination .

הסיבה: הסיבה העיקרית להופעת הסינדרום היא חבלה סיבובית במפרק הקרסול, כגון : נקע בקרסול. במהלך החבלה מתרחשת תנועה סיבובית חדה של מפרק הקרסול. הכוח הגדול שמופעל על כל מפרקי הקרסול פוגע בעיקר במפרקי הקרסול הגדולים וגורם לקרע חלקי ברצועות הקרסול, אך בנוסף הוא גורם לפגיעה גם במפרקים הקטנים (cuboid calcaneus ) שכתוצאה מגודלם הקטן הם בעליי יכולת נמוכה יותר לעמוד בעומסים. לאחר הפציעה הטראומטית מופיעות התופעות המוכרות של: נפיחות, כאב, שטפי הדם וקושי בדריכה . סימפטומים אלה חולפים לאחר מספר ימים, אולם בפציעה מתרחשת גם פריקה חלקית ויציאה מהמקום של עצם הקובואיד במפרק עם עצם העקב. 25% ממקרי הנקע בקרסול מלווים בתת פריקה של עצם הקובואיד.

סימפטומים: לרוב לאחר שחלפו הסימנים של הנקע בקרסול עדיין המטופל מתלונן על כאבים בחלק החיצוני של הקרסול בעיקר בחלק התחתון. כאבים שמוגברים בזמן הליכה או ריצה ומוקלים בזמן מנוחה.

האבחון: קיים קושי לאבחן את הסינדרום בבדיקות הדמיה מקובלות. בדיקות פיזיקליות כגון: הפעלת לחץ ישיר על עצם הקובואיד או בדיקה של תנועתיות הסיבובית של הקרסול יכולים לעורר את הכאב או ללמד על הגבלה בתנועה. יש לשלול כאבים על רקע של: דלקת בגיד הפרנואלי שעובר מעל העצם, כאבים נוירופטים כתוצאה מלחץ עיצבי, שבר מאמץ בעצם המסרק מספר 5.

הטיפול: הטיפול בסינדרום הוא באמצעות מניפולציה בשם whip manipulation . כאשר המטופל שוכב על גבו בברך כפופה. מפרק הקרסול בזווית נטרלית. המטפל אוחז בחלק המדאלי של עצם הקובאיד בשתי ידיו עם האגודלים ומבצע תנועה מהירה: משיכת הקרסול לplantar flexion וסופינציה של כף הרגל תוך כדי הפעלת לחץ על עצם הקובואיד עם העצמות. ביצוע המניפולציה גורם לחזרה של עצם הקובואיד למקום נשמע “קנאק” או מורגשת תנועה של עצם הקובואיד.
לאחר ביצוע המניפולציה מומלץ לקרר את המקום באמצעות קרח ולנוח 24 שעות שבהן יתכנו כאבים. ולאחר המנוחה ניתן לחזור לפעילות מלאה.

מקורות נבחרים:
Jennings, Jason, and George J. Davies. “Treatment of cuboid syndrome secondary to lateral ankle sprains: a case series.” Journal of orthopaedic & sports physical therapy 35.7 (2005): 409-415.‏
Patterson, Stephen M. “Cuboid syndrome: a review of the literature.” Journal of sports science and medicine 5 (2006): 597-606.‏
Durall, Chris J. “Examination and Treatment of Cuboid Syndrome A Literature Review.” Sports Health: A Multidisciplinary Approach 3.6 (2011): 514-519.‏


קישורים מומלצים:

נקעה רגלו של העם – מי לא סבל מנקע בקרסול? הנטייה הטבעית היא לנוח עד שלא כואב יותר, וזו טעות.

רצים על העצבים: פציעות נוירופתיות אופייניות בקרב רצים Neuropathies in runners

לשמור על הקשת – סובלים מכאבים בכף הרגל או בקרסול?  תכירו את תרגילי ה”ליבה” של כף הרגל שיהפכו  את כף הרגל לבריאה יותר.