אם אתם סובלים מכאבים אורטופדים והטיפולים השונים לא מקלים על הכאב או סובלים מכאבים חוזרים בתכיפות גבוהה. שיטת טיפול חדשה שפותחה באיטליה, שמטפלת ברקמת הפסיה בשם facial manipulation יכולה להפחית את הכאב במהירות ולתמיד.

מה היא רקמת הפסיה?
הפסיה היא רקמה המורכבת משתי שכבות ובנויה מחלבונים וסיבי קולגן. היא עוטפת את שרירי השלד ומחברת בין השרירים השונים כך שלמעשה היא עוטפת את כל הגוף . אם בעבר הפסיה נחשבה לרקמה פסיבית שמטרתה רק לעטוף את השרירים, בשנים האחרונות הרקמה “מעוררת ” יותר ויותר עניין. ישנם מחקרים שמוכיחים שמכוון שהפסיה מחברת בין כל השרירים בגוף , ירידה בתנועתיות שלה, אם כתוצאה מטראומה: שבר או חבלה בכל מפרק או בשל ביצוע תנועות חוזרות, עלולה לגרום להגבלה בתנועה, נוקשות והופעת כאבים אורטופדיים. יש הטוענים שרקמת הפסיה אחראית על תפקוד השרירים ומבקרת את פעולת המפרקים ולכן ירידה בתנועתיות שלה גורמת לפעולה לא מאוזנת של המפרקים ולהופעת כאבים .

מה התאוריה בטיפול בפסיה?
בניגוד למודלים אחרים, האבחון והטיפול ברקמת הפסיה לא מבוסס על טיפול מקומי במפרקים, אלה טיפול במישורי תנועה. המשמעות היא שהתנועה אינה מתבצעת רק במפרק עצמו, לדוגמה : הרמת היד, מתרחשת תנועה במפרק הכתף. על פי תאוריית הטיפול בפסיה התנועה גורמת לתנועה של הפסיה בכל המפרקים הסמוכים לכתף: הצוואר, השכמה, הכתף, המרפק ואפילו כף היד. לכן, על מנת לטפל בכאב ולהחזיר את התנועה התקינה לגוף, יש צורך לשחרר את רקמת הפסיה באזורים “התקועים” לאורך כל מישור התנועה.

כיצד מתבצע האבחון ?
האבחון כולל מספר שלבים:
1. ביצוע תנועות במפרק הכואב, על מנת לבחון באיזה מישור של תנועה מופיע הכאב.
2. בחינת היסטוריה של המטופל לבירור טראומות קודמות. לדוגמה: שבר בקרסול בעבר עלול לגרום לירידה בתנועתיות הפסיה שתגרום להופעת כאבים בטווח הארוך בגב, בברך וכו’.
3. מישוש: לכל מפרק ישנן 6 נקודות אנטומיות בשם center of coordination שבהם הפסיה משפיעה על המפרק. יש צורך במישוש עמוק של הנקודות על מנת לבחון האם: קיימת הסתיידות של הפסיה או מופיע כאב במישוש. כאשר אותר האזור שמפיק כאב, יש צורך לבחון את המפרקים הסמוכים באותו מישור תנועה.

כיצד מתבצע הטיפול?
הטיפול עצמו כולל מסאג’ עמוק ומקומי, במישור שנבחר לטיפול, שגורם כעבור 48 שעות לריפוי של רקמת הפסיה על ידי החזרה של התנועתיות שלה. הטיפול בכל אזור נמשך כ 5 דקות ויש לבצעו במספר אזורים באותו מישור. במהלך הטיפול המטופל מרגיש כאב (נסבל), לאחר הטיפול הוא מרגיש רגישות באזור שטופל, יכול להופיע אודם מקומי. בסיום הטיפול לרוב מופיע שיפור בטווח התנועה וירידה בכאב. כעבור 48 שעות מתרחש השיפור המשמעותי של ירידה בכאב ושיפור בטווח התנועה.

מה היעילות של הטיפול?
את השיטה פיתח Dr Stecco רופא איטלקי, לפני כ 30 שנה, על סמך מספר רב של מחקרים אנטומיים. בניגוד לשיטות טיפול אחרות בפסיה, בשנים האחרונות פורסמו מספר מחקרים המוכיחים את יעילות השיטה בטיפול מספר כאבים אורטופדים. בשנים האחרונות גוברת הפופולריות של השיטה ומטפלים באמצעותה מטפלים רבים בכל העולם.

למי הטיפול מתאים?
השיטה אינה באה להחליף את טיפולי הפיזיותרפיה הקיימים, אלה להוות כלי טיפולי נוסף משלים, להשגת תוצאות טיפוליות מרביות בקרב הסובלים מכאבים או מבעיות אורטופדיות מגוונות. ישנם מטופלים שהטיפול בשיטות הפיזיותרפיה הכוללות: טיפול במפרקים ,בשרירים וברקמה הרכה .אינו גורם להטבה ולכן השיטה יכולה להוות אופציה טיפולית מתאימה. בנוסף, השיטה מתאימה לאנשים הסובלים מכאבים כרוניים המופעים בתכיפות גבוהה, לדוגמה: דלקות כרוניות בגיד אכילס בקרב רצים, כאבים או הגבלה בתנועה בכתף שמוקלים באמצעות טיפולי הפיזיותרפיה אבל חוזרים בתכיפות גדולה.
כאמור את הטיפול יש לשלב בטיפולים נוספים על מנת להשיג השפעה מרבית לטווח ארוך.