סובלים מכאב במפרק? חושבים להשתמש בתומך אורתופדי? על יעילות השימוש בתומכים
ובאיזה סוג להשתמש בכתבה הבאה.

אם אתם סובלים מכאב אורתופדי באחד ממפרקי הגוף, סביר להניח שאנשי המקצוע ימליצו לכם להניע את המפרק ולבצע תרגילים לחיזוק השרירים שמייצבים את המפרק, זאת מתוך הבנה שתנועה והפעלה שרירית נכונה גורמת להפחתת כאב ולשיפור בתפקוד המפרק, אך לעיתים תנועה עלולה, בטווח הקצר, להגביר את הכאב. מצד השני חלק מאנשי המקצוע ימליצו על שימוש בתומך אורתופדי שנותן תמיכה חיצונית למפרק ולמעשה מגביל את התנועה במפרק. השימוש בתומך יכול להפחית את הכאבים אך מצד שני יכול לפגוע בתנועה הטבעית של המפרק ולאורך זמן להחליש את השרירים. בשנים האחרונות גובר ההיצע של סוגי התומכים ועם השיפור בטכנולוגיה ובנוחות השימוש בהם עולה בעקביות גם הקיף המכירות של תומכים אורתופדים שהגיע בשנת 2015 לסכום של כ 3 מיליארד דולר עם תחזיות לעלות באופן משמעותי בשנים הבאות. מבולבלים? הנה התשובות מתי כן מומלץ להשתמש בתומכים ומתי לא.

תומך צוואר
ההיגיון: כתוצאה מישיבה מול המחשב או שימוש בטלפון נייד, שיעור של כאבי הצוואר באוכלוסייה נמצא בעלייה מתמדת. במנח תקין של הראש אומנם לא מופעל על חוליות ושרירי הצוואר עומס גדול, אבל כאשר הראש מוטה למטה לאורך זמן רב, של כמה שעות, העומס עולה בצורה משמעותית דבר שגורם לעלייה בשיעור כאבי הצוואר.
יעילות: למרות ששימוש בתומכי צוואר (צווארון) ירד משמעותית בשנים האחרונות, מתוך חשש ששימוש ממושך עלול לפגוע בשרירי הצוואר, מחקרים מראים שבמקרים שכאבי הצוואר מלווים בהקרנות לידיים, הרגשת נמלול או ירידה בכוח השרירים, שימוש בתומך צוואר רך בשבועיים הראשונים למספר שעות ביום גרם לשיפור משמעותי בכאבים, היה יעיל יותר מתומך קשיח והיעילות הייתה זהה לטיפולי פיזיותרפיה. לעומת זאת, כאשר כאבים ממוקמים רק באזור הצוואר עצמו, כאשר מדובר בכאבים כרוניים מעל 3 חודשים או לאחר תאונת דרכים (תסמונת צליפת השוט), אין יעילות לשימוש בתומך צוואר. שימוש בתומך לא רק שלא נמצא כיעיל להיפך, הוא עלול לפגוע במשך ההתאוששות. תוכניות תרגול שכללו הדרכה לתנועה היו יעילות יותר.
שורה תחתונה: שימוש התומך צוואר יעיל רק במקרים שכאבי הצוואר מלווים בהקרנות לזרועות ובטווח הקצר בלבד. במקרים שהכאבים ממוקדים רק בצוואר לא מומלץ להשתמש בו.

חגורת גב
ההיגיון: בהתחשב בעובדה שכ 80% מהאוכלוסייה הבוגרת יסבלו מכאבי גב בשלב כל שהוא של חייהם, שימוש בחגורה שתומכת בגב התחתון יכול להוות פתרון נוח לייצוב החוליות, למניעה או להחלמה מהירה מכאבי גב.
יעילות: מספר רב של מחקרים בדקו את ההשפעה של שימוש בחגורה והראו תוצאות לא אחידות. עיקר היעילות שלה נמצא בקרב אנשים שעובדים בעבודות פיזיות שכרוכות בהרמת משאות כבדים יום יומיים. מבחינה ביומכאנית שימוש בחגורת גב לא באמת מפחית את העומסים הפועלים על המבנים האנטומים של הגב התחתון. היתרון הגדול של החגורה הוא פסיכולוגי, היא נותנת הרגשה שהגב יציב ולכן מפחיתה את הפחד והחשש של האנשים לבצע תנועות עם הגב והם חוזרים לתפקוד ולשגרת חייהם מהר יותר, שזה השלב החשוב ביותר בהתמודדות עם כאבי גב.
שורה תחתונה: כדאי להשתמש רק במידה ואתם מרגישים “בטוחים” יותר עם החגורה והיא גורמת לכם לתפקד טוב יותר ביום יום. גם אז, מומלץ ללבוש אותה רק בימים הראשונים של הופעת הכאבים. בכאב כרוני לשימוש ממושך אין שום יתרון והוא אף עלול להאט את קצב ירידת הכאב.

תומך ברך
ההיגיון: הברך היא המפרק הפגיע ביותר בזמן פעילות ספורטיבית והחשוף ביותר למחלות ניווניות של הסחוס שגורמת להופעת כאבי ברכיים בזמן הליכה, עליית מדרגות ועוד.
יעילות: במהלך השנים התפתחו תומכים בעלי דרגת הגנה שונה שיעילותם תלויה בחומרת הכאב. כאשר מדובר בהופעת כאב לא מוכר בברך שלא מגביל את ההליכה או התפקוד היום יומי, מתברר ששימוש בתומך רך יעיל בהפחתת הכאבים. כאשר מדובר בכאב כרוני, בדרך כלל מעל 3 חודשיים, שמגביל את ההליכה או התפקוד היום יומי או בכאב שמלווה בשינוי על רקע ניווני במבנה הברך תומכי ברך מסיבים יותר, שכוללים תמיכה קשיחה משני צידי הברך, נמצאו יעילים גם בהפחתת הכאבים וגם נמצאו כמפחיתים את העומסים הביומכאנים שפועלים על עצמות הברך דבר שיכול להאט את הפגיעה ברקמת הסחוס.
לעומת זאת, אם אתם סובלים או חוששים מפגיעה ברצועות הברך ומעוניינים לעסוק בפעילות ספורטיבית אינטנסיבית שכוללת שינויי כיוון אין צורך בתומך מסיבי ומורכב יותר. מחקרים מראים שתומכים אלה, שכוללים מספר צירים, אינם יעילים בהפחתת העומס המופעל על הרצועות ועצמות הברך בזמן הפעילות.
שורה תחתונה: לכאב קל שלא מגביל תומך רך מספיק יעיל. לכאב כרוני מגביל מומלץ תומך עם צירים קשיחים לברך. אותו תומך מומלץ גם לאנשים שבעבר סבלו מכאבי ברכיים ומעוניים לעסוק בפעילות ספורט אינטנסיבית.

תומך קרסול
ההיגיון: הקרסול הינו מפרק מורכב שמצד אחד נושא את רוב משקל הגוף ומצד שני מאפשר תנועה רבה לכף הרגל, מה שגורם לו להיות פגיע בעיקר במצבים טראומטיים כמו נפילות או איבוד שווי משקל רגעי שגורם לפגיעה בתפקוד הרצועות, המוכרת שבהן “נקע” שמלווה בכאב ובנפיחות.
יעילות: מחקרים מראים ששימוש בתומכי קרסול קשיחים בזמן הקצר לאחר טראומה או במצבים של כאבים בקרסול על רקע של דלקות גידים, הוא טיפול יעיל מאוד בהפחתת הכאב ובחזרה מהירה של תפקוד הקרסול והוא שווה ביעילותו לטיפולי פיזיותרפיה. לעומתם, שימוש בתומכים רכים יותר אומנם יעיל בהפחתת הנפיחות אך הם אינם יעילים בשמירה על יציבות הקרסול. לעומת היעילות בטווח הקצר שימוש ממושך בתומכים קשיחים, על בסיס יום יומי, במהלך ביצוע פעולות שגרתיות לא מומלץ ואף עלול לפגוע ביציבות הדינמית של מפרק הקרסול. השימוש כן מומלץ בזמן פעילות ספורטיבית עצימה, על מנת למנוע פגיעות חוזרות במפרק.
שורה תחתונה: שימוש בתומך קשיח מומלץ עד שבועיים לאחר טראומה או דלקות בגידי הקרסול ובזמן פעילות ספורטיבית עצימה. שימוש ממושך ביום יום עלול לפגוע ביציבות הדינמית של המפרק.

תומך כף יד
ההיגיון: בעולם המודרני גידי ורצועות ומפרקי ועצבי כף היד חשופים לעומס רב בזמן תנועות של הקלדה במחשב ושימוש בטלפון הנייד. העומס מופעל על אזור “עדין” שכולל עצמות קטנות ורבות, שרירים וגידים דקים. זו הסיבה לשיעור העולה של דלקות וכאבים באזור זה.
יעילות: כאשר מופיע כאב באזור מפרקי כף היד או האצבעות, בעיקר האגודל, ובו בזמן כחלק משגירת היום ממשיכים בהקלדה וכו’ הדבר יוצר מצב שעלול לעכב משמעותית את ההחלמה. בשל המורכבות האנטומית של מפרק זה קיבוע המפרק על ידי תומך יכול להיות פתרון יעיל לא רק להפחתת הכאב אלה גם לזירוז ההחלמה ומניעה של כאבים. שימוש בתומך קשיח, גם במהלך היום וגם במהלך הלילה, נמצא יעיל גם במצבים של כאבים עצימים. כאשר מדובר בכאבים פחות חמורים שימוש בתומך קשיח של כף היד יעיל בעיקר בזמן ביצוע פעולות שמעמיסות על המפרק.
שורה תחתונה: יעיל מאוד לטיפול בכאבים בדרגות חומרה שונות, כאשר משך השימוש תלוי בעיקר בחומרת הכאבים. שימוש ממושך לרוב לא גורם להגבלה בתפקוד של כף היד.