Printפציעות הנובעות מקרע או מתיחה של שריר הירך האחורי ה-hemstring הינן פציעות נפוצות בקרב ספורטאים או אנשים העוסקים בריצה. הפציעה מתרחשת בעיקר בזמן האצה. החלמה מהפציעה הינה ממושכת, ובעתיד אף גובר הסיכון לפציעה חוזרת. במאמר הנוכחי דן מה הוא מנגנון הפציעה, מה הם גורמי הסיכון האבחון, והטיפול בסוג פציעה זו.

אנטומיה וביומכניקה

שריר הירך האחורי מורכב למעשה מארבע שרירים . שלושה מתוכם יוצאים מאזור האחורי של האגן ואחד יוצא מעצם הירך, השרירים ארוכים ומגיעים עד למעבר לשני צדי ברך.
שני השרירים האמצעים מתחברים לאזור האמצעי של הברך, ואילו השרירים בצד החיצוני מתחברים לצד הפנימי של הברך. מבנה זה המורכב ממספר ראשים גורם לכך שהשריר הוא בעל פעולה מורכבת. הוא פעיל גם בכיפוף וגם ביישור הברך משפיע על נטיית האגן, ועל פשיטה ורוטציה בירך. לכן ניתוח ביומכני של פעולת השריר הוא מורכב מאוד.

מנגנון הפציעה

ששיא במתח המופעל השריר בזמן ריצה, מתרחש בזמן יישור הברך לפני הנחת הרגל על הקרקע במצב זה הירך והברך כפופות ושריר מתכווץ על מנת לבלום את היישור המהיר של הברך והירך.
במצב זה ששריר צריך לבלום את פעולת השרירים המנוגדים מתרחש כיווץ אקצנטרי השריר מתארך תוך כדי הפעלת כוח חושפת את השריר לפציעות.
מניתוח של מספר מחקרים עולה שישנם מספר גורמי סיכון להופעת פציעה בזמן פעילות: חולשה של שריר המסטרינג בהשוואה לשריר 4 ראשי, קיצור של המסטרינג, רצים אשר בזמן האצה מכופפים את הגוף קדימה ובכך מסובבים את האגן מסתובב קדימה ונוצר מתח גדול יותר על המסטרינג.
קיצור או מתח של שריר איליאופסואס ilio-psoas אשר יוצא מהחוליות התחתונות של עמוד השדרה ומתחבר לירך בחלק הקדמי ומושך את האגן קדימה ולכן יכולתו של המסטרינג להפעיל כוח נפגמת.
פציעות של השריר נפוצות במגוון רחב של ענפי ספורט, עיקר המחקרים לגבי הסיכון לפציעה נערכו בקרב שחקני כדורגל. נמצא שגורמי הסיכון העיקריים:
מצב של תחרות, גיל מבוגר, חוסר גמישות של שריר 4 ראשי , האצה בזמן ביצוע בצעד ארוך, חולשה של שריר ההמסטרינג ביחס לשריר הארבע ראשי, נוקשות של גיד המסטרינג, עייפות, מתיחה מוקדמת של השריר.
גורם הסיכון הגדול ביותר הינו פציעה קודמת, בקרב שחקני כדורגל בטווח של 12 שבועות 14% משחקני כדורגל עלולים להיפצע שוב.

אבחנה

פציעה בשריר האחורי גורמת להיעדרות, ממושכת, אבחנה נעשית על פי רוב על מיקום הכאב, מישוש האזור הפגוע. בנוסף מתיחה של שריר ההסטרינג בעמידה תוך כדי כיפוף גב קדימה מפיקה לרוב את הכאב.
הצורך בבדיקות הדמיה תלוי לרוב בחומרת הפציעה. במידה ויש חשש שהקרע קרוב לאזור האגן, גובר הסיכון לפגיעה בגיד או לשבר תלישה בעצם האגן אז מומלצת בדיקת הדמיה. כאשר יש פגיעה בעצם או הגיד לרוב מומלץ תיקון ניתוחי.
אולם רוב הפציעות מתרחשות באזור האמצעי של השריר (הבטן) בעיקר באיזור החיצוני במקרה כזה לא נמצא קשר בין גודל או עומק הקרע כפי שנראה בMRI לבין קצב החלמה, לכן אין תועלת רבה בביצוע בדיקות הדמיה מורכבות.

טיפול

שלב המוקדם: בשלב הראשוני הטיפול אינו קשור למנגנון הפציעה. הטיפול כולל מנוחה הפחתה של הנפיחות המקומית והתהליך הדלקתי, שימוש במסאג באמצעות קרח, וחבישה. מומלצת לרוב נטילת תרופות אנטי דלקתיות על מנת להפחית את התהליך הדלקתי.
כעבור 48 שעות מומלץ להתחיל לבצע מתיחות עדינות, אשר אינן יעילות בהקטנת הסיכון לפציעה אך יעילות מאוד בתהליך החלמה. מומלץ לבצע כ4 פעמים ביום, , מכוון שגמישות השריר לאחר הפציעה יורדת בעקבות היווצרות רקמה הצלקתית באזור הפציעה . חזרה של השריר לאורך לפני הפציעה תפחית בצורה משמעותית את העומס המופעל על השריר בשלב הכיווץ האקצנטרי.
שלב מאוחר: כאשר הכאב יורד מומלץ להתחיל בחיזוק השריר, תחילה בכיווץ קונצטרי כאשר השריר מתקצר, ובהדרגה לעבור לחיזוק השריר בצורה אקצנטרי כאשר הוא מתארך, תרגול זה נמצא יעיל יותר בחיזוק השריר וחזרה לתפקוד מלא. בתחילה ללא נשיאת משקל ובשלב הבא בעמידה. בשילוב מתיחות.
מכוון שמבנה השריר מורכב מומלץ לשלב תרגילים לחיזוק שרירי הליבה core . חיזוק שרירים אלה גורם לייצוב האגן בזמן הפעילות ובכך מפחית בצורה משמעותית את הסיכון לפציעה חוזרת.
עם הזמן יש לעבור לתרגולים המותאמים ספציפית לדרישות סוג הספורט אליו הספורטאי רוצה לחזור.
לרוב החזרה לעיסוק ספורטיבי מתרחשת כאשר חוזק השריר הגיע ל 90% מהכוח שנמדד לפי הפציעה על פי מדידות במכשיר איזוקנטי. אולם מחקרים מראים שבדיקות פונקציונאליות הלקוחות מתחום הספורט הספציפי כגון ניתורים על רגל אחת, ביצוע ספרינטים קצרים. וביצועם ללא הרגשת כאב ומוגבלות עשויות להוות מדד מהימן ליכולתו של הספורטאי לחזור לשגרת האימונים.
בטווח הארוך: אין הרבה המלצות מדעיות לגבי יעילותן של תוכניות מניעה לפגיעה בהמסטרינג. בכללי ביצוע ריצה במהירות גבוהה, מתיחות, ותרגילי חיזוק ספציפיים על פי סוג הספורט הביאו להפחתת שיעור הפציעות לאורך זמן של שנתיים.

מומלץ לקרוא:
תרגילים לחיזוק השריר האחורי של הירך hamstring muscle